یکشنبه , ۳ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / کامپیوتر / ترفند / آموزش C# مقدماتی به زبان ساده و روان

آموزش C# مقدماتی به زبان ساده و روان

آموزش C مقدماتی به زبان ساده و روان

امروزه تقریبا هر کاربر سیستم های خانگی و اداری با اسم C# آشنایی دارد . ویا بطور غیر مستقیم با آن سرو کار دارد و یکی از سرویس گیرندگان این زبان برنامه نویسی محسوب می شود.
در ابتدا با تاریخچه C# و نحوه شکل گیری آن با شما همراه می شویم ، در اصل این زبان برنامه  نویسی بعد از موفقیت های طولانی مدت دو زبان بسیار قدرتمند C و C++ توسط مایکروسافت در بسته ویژوال استدیو قرار داده شد و توجه برنامه نویسان بسیاری را به خود جلب کرد ، مطالب زیادی در گستره وب در مورد تاریخچه این زبان برنامه نویسی وجود دارد که برای مطالعه بیشتر می توانید با یک جستجوی ساده به مطالب مفیدی دست پیدا کنید ، ولی هدف این سری از آموزش ها نوشتن یک برنامه تمیز با C# می باشد.
در ابتدا باید بگویم برای یادگیری عجله ی چندانی نداشته باشید و قدم به قدم با ما پیش بیایید ، ما در این سری از آموزش ها سه سطح آموزشی در نظر گرفته ایم ، مبتدی ، متوسط و پیشرفته و بر خلاف دیگر مراجع آموزشی از همان ابتدا قصد نداریم شما را با دستورات و الگوریتم های ساده و یا پیچیده گیج و دلسرد کنیم. هدف ما فهمیدن برنامه نویسی شی گراست نه فقط کد زدن و پیش رفتن. سطح این آموزش در رده ی مبتدی قرار می گیرد به همین دلیل از همان ابتدا شروع به تعریف هر چیز جدیدی که به آن بر می خوریم ، می کنم.
بخش دوم: شی گرایی
اولین چیزی که با آن روبرو شدیم عبارت شی گرایی در بالا بود ، خیلی ها  از object oriented programming یا همان برنامه نویسی شی گرا فقط با عبارت  شی گرا بودن زبان برنامه نویسی آشنا هستند ، پایه و مبنای کار دقیقا همین است ، شی گرایی.
شی گرایی مهم ترین مفهوم از دید برنامه نویسان رده بالا می باشد و در صورتی که با این مفهوم آشنایی نداشته باشید و یا آن را درست درک نکرده باشید ، باید بگویم بهتر است از اول شروع به یاد گیری کنید.
مفهوم شی گرایی:
برای رساندن مفهوم شی گرایی ابتدا باید چند عبارت مورد بررسی قرار بگیرد و پیشنیاز های آن معرفی شوند.
عجله نکنید تا زمانی که مفهوم شی گرایی بصورت کامل در وجود شما رخنه نکند حتی یک خط هم کد نمیزنیم حتی عبارت معروف “ hello world”
در برسی شی گرایی با الفاظ متعددی روبرو هستیم و تا تمام آن ها را تعریف نکنیم و درک صحیحی از آن ها پیدا نکنیم ، در همین سطح باقی می مانیم.
اولین عبارت در شی گرایی کپسوله سازی می باشد .
کپسوله سازی همان طور که از نامش پیداست ، به معنی بخش بخش بودن برنامه و قرار داشتن هر بخش در یک کپسول است ، سخت شد ، مشکلی نیست با مثال برایتان شرح کاملی از کپسوله سازی می دهیم تا مفهوم آن را بخوبی درک کنید.
بعنوان مثال شما قصد دارید جهت رفع بیماری سرماخوردگی طبق دستور پزشک نسخه ای را که برایتان تهیه شده است را مصرف کنید و در نسخه شما چند نوع دارو از خانواده های مختلف قرار دارد.
چرک خشک کن برای گلو درد
قطره بینی برای کیپ بودن بینی
کولداکس برای خود بیماری
تب بر برای مواقعی که تب بالایی دارید
به اقلام بالا نگاهی بیندازید ، هر دارو برای کار خاصی برای شما تجویز شده است و شما نمیتوانید بجای خوردن چرک خشک کن ، قطره بینی استعمال کنید ، کپسوله سازی دقیقا همین مفهوم را دارد ، یعنی هر قسمت باید برای خود بخش جدایی باشد که حاوی خواص منحصربفردی برای ارائه خدمات  به برنامه اصلی باشد ، یعنی بخش بخش باشد و هر بخش بتواند بطور مستقل عملیاتی را پردازش و بنابر نیاز برنامه مقداری را برگرداند یا تغییراتی انجام دهد.
شما می توانید در هر کپسول اطلاعات و دستورات خاصی داشته باشید ، بعنوان مثال یک Class می تواند نمونه ی خوبی از یک کپسول باشد ، و دستوراتی را بنابر نیاز برنامه اجرا و به برنامه ی اصلی ارسال کند.
یک عبارت جدید دیگر ، Class :
در یک توضیح کوتاه و ملموس کلاس را با مثالی به شما در دنیای واقعی نشان خواهم داد.
فرض کنید وارد اداره ای شده اید که فقط یک کارمند دارد و باید به حجم بالایی از تقاضا های متوالی پاسخ گو باشد ، بنظرتان چه اتفاقی رخ می دهد ، اگر اصولی بنگریم کار باید با روند بسیار کندی صورت بگیرد ، چرا ؟؟؟ معلوم است فرض کنید این کارمند باید علاوه بر پاسخ گویی به مشتریان ، فاکتور های بیمه ، تست فنی محصولات ، پذیرش گارانتی و حتی پاسخ گویی به تلفن را بطور همزمان انجام دهد، نتیجه واضح است هیچ نتیجه در برندارد.
حال همان اداره را با ۵ بخش و ۱ مدیر در نظر بگیرید ، که هرکدام یکی از وظایف بالا را بر عهده دارد وبعد از انجام وظایفش نتیجه را به مدیر اداره ارجاع می دهد ، Class در برنامه نویسی دقیقا نقش همان بخش ها را دارند و بعد از انجام وظایفش بنابر نیاز برنامه عملیاتی روی برنامه اصلی اعمال می کند. ونتیجه ی حاصل علاوه بر سرعت بخشی در کار ها ، مدیریت صحیح در برنامه و منظم بودن برنامه را در بردارد.
حال فرض کنید هر بخش خود دارای قسمت هایی در زیر مجموعه خود باشد که وظایفی را بر عهده دارد ، به این زیر مجموعه ها متد یا تابع Method گفته می شود.

منبع: learning.asarayan.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *