شنبه , ۲ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / اقتصاد / آیا استرس و فشار، باعث موفقیت می‌شوند

آیا استرس و فشار، باعث موفقیت می‌شوند

آیا استرس و فشار، باعث موفقیت می‌شوند
خلاقیت: برای این‌که زندگی‌مان بدون تنش و استرس باشد، باید مسوولیت‌مان به عنوان هدایتگر و راهنما را انکار کنیم. اما استرس و فشار، توام با رشد و پیشرفت هستند. باید پذیرفت که تمامی تغییرات باارزش، دگرگونی‌های بزرگ و نوسازی‌های شگفت‌انگیز، موجب استرس‌های موقتی می‌شوند.
برای مثال، به یک مادر آبستن فکر کنید. دوران بارداری او با حالت تهوع صبح‌گاهی شروع می‌شود و این حالت تهوع در سه ماهه اول بارداری‌اش ادامه پیدا می‌کند. بینی او به شدت نسبت به بوها حساس می‌شود و استشمام بوهای تند می‌تواند بی‌درنگ در او حالت تهوع به وجود آورد. وقتی هورمون‌های او دچار تغییراتی آشوب‌گونه می‌شوند، این مادر آینده، موجی از فراز و فرودهای هیجانی و احساسی را تجربه می‌کند.
سپس در دوران بارداری، بدن او منبسط می‌شود تا فضایی را برای کودک ایجاد کند. برخی روزها او احساس می‌کند که همچون یک بالون بزرگ است. او سنگین می‌شود، حتی حرکات ساده نیز برایش بسیار طاقت‌فرسا و سخت می‌شوند. خوابیدن سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود و دوجین بالش‌های نرم و کاملاً در جای مناسب قرارگرفته لازم است که رنج و ناراحتی او در هنگام خواب را به حداقل برساند.
سرانجام این‌که، مادر آبستن دچار درد زایمان می‌شود. انقباض آغاز می‌شود و سپس، به تدریج تشدید می‌شود و به اوج خود می‌رسد؛ به یکی از مشقت‌بارترین دردهایی که تاکنون بشر به خود دیده است. بعد از چندین ساعت درد زایمان وحشتناک، ۹ ماه آبستنی او سرانجام به نتیجه می‌رسد.
با تولد فرزند، قلب مادر، غرق در شادی و سرور می‌شود. هنگامی که او نوزاد کوچکش را در آغوش می‌گیرد و برای اولین بار به صورتش خیره می‌شود و انگشتان بسیار کوچکش را در دست می‌گیرد، تمامی آن رنج‌ها و دردها از حافظه او محو می‌شوند. تمام استرس‌ها و فشارهایی که بدن او تاب آورده و تحمل کرده است، منجر به لحظه‌ای معجزه‌آسا شده‌اند؛ پیدایش یک زندگی جدید! اگرچه از لحاظ جسمی کاملا فرسوده و تحلیل‌رفته است، اما تماشای نوزاد کوچکش، بی‌درنگ به او رمق و جان تازه‌ای می‌بخشد.

بپذیرید که تغییر، سبب وقوع استرس موقتی می‌شود

خیلی از مردم گمان می‌کنند که رنج و درد، بد است و باید از آن اجتناب کرد. با این حال، استرس و فشاری که منجر به تغییر مثبت می‌شود، سالم و خوب است. این استرس موجب تازگی و طراوتی می‌شود که ما را تقویت می‌کند و نیروی تازه‌ای به زندگی‌های‌مان می‌بخشد.

از خوبی و نیکی حاصل از تغییر، لذت ببرید

وقتی هرگونه تغییر یا گذاری به پایانش نزدیک می‌شود، شما نه‌تنها استرس کم‌تری را احساس می‌کنید، بلکه در این فرایند قوی‌تر و نیرومندتر می‌شوید. هنگامی که شروع به «طی‌کردن» این فرایند می‌کنید، احساس انگیزش و نو شدن درونی می‌کنید.
تغییر و دگرگونی، درنهایت متفاوت از آن چیزی‌ست که در ابتدا به نظر می‌رسیده است. در ابتدا، چالش‌های تغییر، ترسناک و دلهره‌آور هستند. ما فداکاری‌های لازم برای تغییر را می‌بینیم و تنها می‌توانیم چیزهای خوبی را تصور کنیم که با انجام آن‌ها به دست خواهیم آورد. وقتی که تغییر کامل شد، به هر حال، از مزایا و منفعت‌هایی که به ارمغان می‌آورد، لذت می‌بریم و استرس‌های پیشین، در مقایسه با لذت و شادی‌ای که به دست آورده‌ایم، بسیار ناچیز به نظر می‌رسند.

خودتان را برای استرس مداوم مانند یک مدیر آماده و مهیا کنید

در همان مثال تجربه مادری، پایان بارداری فقط آغاز تغییرات بسیار زیاد در زندگی مادر است. او شروع به شیردادن به نوزاد، عوض‌کردن پوشک و سازگارشدن با برنامه‌ای می‌کند که فقط اجازه چندین ساعت خواب اندک را به مادر می‌دهد. او منابع جدیدی از استرس را تجربه خواهد کرد. با این حال، این استرس‌ها و فشارها هم سرانجام پایان می‌پذیرند. وقتی که نوزادش برای اولین بار به او لبخند می‌زند، یا اولین قدم‌هایش را برمی‌دارد، یا با زبان شیرینش می‌گوید «مامان، دوستت دارم!» همه آن تحمل‌ استرس‌ها و فشارها، به طوری باورنکردنی با ارزش تلقی می‌شوند.

مطلب پایانی

چند وقت پیش بسیاری از مردم جهان از شخصی تجلیل کردند که استرس‌ها و فشارهای غیرقابل تصوری را تاب آورد و سختی‌ها را به جان خرید و به رویایش وفادار ماند تا شاید دیگران احیا و نوسازی را تجربه کنند. رنج‌ها و مصائب نلسون ماندلا، یک دلیل داشت. رنج‌ها و استرس‌های شما نیز باید دلیلی داشته باشد.
چه چیزی‌ست که استرس‌ها، فشارها و فداکاری‌های زندگی‌تان را باارزش می‌کند؟ درنتیجه رنج‌ها و دردهایی که هم‌اکنون متحمل می‌شوید، چه چیزهای خوبی خواهند آمد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *