شنبه , ۳۰ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سلامت / بیماریها و درمان / بیماری‌های خودایمنی ، آشنایی با انواع و علائم این بیماری ها

بیماری‌های خودایمنی ، آشنایی با انواع و علائم این بیماری ها

بیماری‌های خودایمنی ، آشنایی با انواع و علائم این بیماری ها

اغلب بیماری‌های خودایمنی (حساسیت خودی)  مزمن هستند . در این نوع بیماری ها  دستگاه ایمنی بدن به سلول ها و بافت های بدن به اشتباه حمله میکنند. ۸۰ نوع از بیماری های خود ایمنی تا کنون شناخته شده اند که معمولا تا آخر عمر همراه فرد هستند و بهطور کامل درمان ندارند و شیوع این نوع بیماری در بین زنان بیشتر از مردان است .

بیماری‌های خودایمنی ، آشنایی با انواع و علائم این بیماری ها
بیماری‌های خودایمنی ۱

بسیاری از علائم این بیماری‌ها مانند درد مفاصل٬ خستگی و مشکلات گوارشی٬ با سایر بیماری‌ها مشترک هستند و ممکن است که اشتباه گرفته شوند. اما یک علامت است که در بسیاری از بیماری‌های خودایمنی دیده می‌شود و آن٬ تغییرات وزن است.

اگر وزنی که ترازو به شما نشان می‌دهد٬ بدون هیچ دلیل خاصی و به طور ناگهانی٬ بالا یا پایین رفت٬ بهتر است که با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم٬ مطمئن شوید که آیا به بیماری خودایمنی مبتلا هستید یا نه.

دیابت نوع یک:

با توجه به نقشی کلیدی که انسولین در نحوه استفاده بدن از قند خون و ذخیره آن ایفا می‌کند٬ بسیاری از افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند و بیماری آنها هنوز تشخیص داده نشده است٬ دچار کاهش وزن غیرمنتظره می‌شوند. اگر علائمی مثل تشنگی شدید٬ پرادراری٬ خستگی یا تاری دید دارید٬ ممکن است که به دیابت مبتلا باشید.

بیماری آرتریت روماتوئید:

در بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند٬ تغییرات وزنی شایع است. استروئیدهایی که برای کاهش التهاب در این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند٬ منجر به احتباس آب در بدن و افزایش وزن می‌شوند.

بیماری سلیاک:

سلیاک٬ یک بیماری خودایمنی است که در آن٬ مصرف گلوتن منجر به حمله سیستم ایمنی بدن به سلول‌های روده باریک می‌شود. این افراد٬ نمی‌توانند مواد مغذی رو به درستی جذب کنند و معمولا لاغر هستند.

بیماری آدیسون:

این بیماری خودایمنی٬ غدد فوق کلیه را تحت تأثیر قرار م‌یدهد. غدد فوق کلیه٬ هورمون‌هایی را که به کنترل استرس و کنترل فشار خون٬ کمک می‌کنند٬ تنظیم می نمایند. اگر غدد فوق کلیه٬ توانایی ترشح کافی این هورمونها رو نداشته باشند٬ به کاهش اشتها٬ حالت تهوع و کاهش وزن ناگهانی منجر می‌شود.

بیماری‌های خودایمنی ، آشنایی با انواع و علائم این بیماری ها
بیماری‌های خودایمنی ۲

اختلالات تیروئید:

تیروئید ٬ به کنترل متابولیسم ما کمک می‌کند. بنابراین اگر تیروئید دچار کم کاری شود٬ متابولیسم نیز کند می‌شود.

بنابراین علائمی مثل افزایش وزن٬ خستگی٬ یبوست٬ ریزش مو و افسردگی در فرد دیده می‌شود. از سوی دیگر٬ اگر تیروئید پرکار باشد٬ ترشح هورمون تیروئید٬ زیاد شده و متابولیسم و سایر فعالیت‌های حیاتی٬ سرعتی بیش از حد طبیعی به خود می‌گیرند. در نتیجه فرد علیرغم اینکه غذای زیادی می‌خورد٬ کاهش وزن پیدا می‌کند.

بیماری کرون و کولیت اولسراتیو:

هر دوی این بیماری‌ها٬ در اثر واکنش غیرطبیعی به سیسیتم ایمنی بدن٬ باعث التهاب روده می‌شوند. اما تفاوتشان در این است که در کولیت اولسراتیو٬ فقط روده بزرگ درگیر می‌شود اما در بیماری کرون٬ هر بخشی از لوله‌های گوارشی ممکن است که دچار مشکل شوند. هم در کولیت اولسراتیو و هم در کرون٬ اسهال و انقباضات شکم ایجاد می‌شود که باعث می‌شوند غذا خوردن برای فرد ناخوشایند شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *