یکشنبه , ۲۴ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / بانوان / ازدواج / بگو‌مگوهای زن و شوهر در زندگی زناشویی

بگو‌مگوهای زن و شوهر در زندگی زناشویی

زبان مشترک زوجین,بگو موگوهای زناشویی
زبان مشترکتان کو؟

همشهری آنلاین: ما در ارتباط زناشویی باید «گفت‌و‌شنود» داشته باشیم و این با بگو‌مگو و گفت‌وگو فرق دارد. بگومگو و گفت‌وگو یعنی یک‌بار تو بگو و بعد من می‌گویم ولی گفت وشنود یعنی«تو بگو، من می‌شنوم و گوش می‌دهم، بعد من می‌گویم و تو گوش می‌دهی».
خیلی اوقات اختلاف بین زوج‌ها ناشی از گوش نکردن به حرف‌های یکدیگر است؛ هر کس حرف خودش را می‌زند بدون اینکه توجهی به طرف مقابل داشته باشد. گاهی فرهنگ درست صحبت کردن و گوش کردن از کودکی در وجود ما شکل نگرفته و همین موضوع باعث می‌شود در آینده با مشکل مواجه شویم. بنابراین باید با وقت گذاشتن برای یکدیگر و داشتن صبر و حوصله بتوانیم با دنیای متفاوت کلامی همدیگر بیشتر آشنا شویم و به نقطه مشترکی برسیم.

کلمات متفاوت، دنیای متفاوت

بارها برای همه ما پیش آمده که با فردی که خیلی احساس نزدیکی می‌کنیم بگومگو و دعوا کرده و بعد به این نتیجه رسیده‌ایم که چرا این کار را کرده‌ایم و اصلا احتیاجی یه این کار نبوده‌! اما این دعواها خواه‌ناخواه پیش می‌آیند ولی اشتباه ما زمانی است که تصور می‌کنیم طرف مقابل ما می‌تواند تمام حرف‌های ما را آنگونه که منظور خودمان است به خوبی درک بکند؛ در حالی که ممکن است چیزی که ما بر زبان می‌آوریم با آن تصوری که او از آن مسئله دارد خیلی متفاوت باشد.
گاهی زن‌ها یک چیز می‌گویند و مردها چیز دیگری برداشت می‌کنند. در بعضی موارد هم افراد منظور اصلی خود را به‌طور غیرمستقیم مطرح می‌کنند مثلا در بسیاری از موارد وقتی زنی می‌گوید «چقدر قیافه من امروز بد شده… » منظورش این نیست که زشت شده! در واقع او دوست دارد که همسرش به او بگوید: «نه، اتفاقا قیافه تو خیلی هم خوبه…» یعنی ما اگر بتوانیم با دنیای کلامی یکدیگر آشنا شویم کمتر دچار اختلاف و بگومگو‌های روزمره می‌شویم.

خیلی از مواقع هم دو نفر یک منظور دارند ولی چون به ماهیت حرف‌های یکدیگر دقت نمی‌کنند ، هر کسی حرف خودش را می‌زند.

به یکدیگر برچسب می‌زنیم

یکی از راه‌های مهم برای برقراری ارتباط موفق این است که خواسته‌های خودمان را با جزئیات و به‌طور دقیق بیان کنیم، نه اینکه همیشه به‌طور کلی طرف مقابل‌مان را متهم به انجام ندادن خواسته‌های خود کنیم مثلا اگر به‌دلیلی از او رنجیده‌ایم، به جای اینکه به‌طور دقیق و با صراحت به همان موضوع اشاره کنیم، می‌گوییم: «اصلا تو همیشه من رو ناراحت می‌کنی، هیچ وقت ناراحتی من برای تو اهمیتی نداره و… »

وقتی ما به طرف مقابل‌مان برچسب می‌زنیم، در واقع همانجا راه گفت‌وگوی دو نفره خوب را می‌بندیم. پس حواستان باشد کلی‌گویی نکنید و گفت‌وگوهای خود را با عبارتی مثل «همیشه، کلا، هیچ وقت واز این قبیل شروع نکنید.»

می‌دانید کی و چطور باید حرف بزنید؟

اینکه بتوانیم تشخیص دهیم «کجا، کی و چطور» حرف‌هایمان را مطرح کنیم که به نتیجه برسیم بسیار مهم است. خیلی اوقات ممکن است وقتی مردی از سر کار برمی‌گردد و خسته و بی‌حوصله است، آمادگی شنیدن مسئله مهمی را از طرف همسرش نداشته باشد. بنابراین بهترین کار این است که با توجه به موقعیت طرف مقابل‌مان و شناخت بیشتر از شرایط موجود بتوانیم تشخیص دهیم که چه زمان می‌توانیم با هم صحبت کنیم تا به نتیجه برسیم.

زبان مشترک زوجین,بگو موگوهای زناشویی

برای رسیدن به موفقیت بیشتر در این زمینه توجه به این موارد می‌تواند مؤثر باشد:

*باید ببینیم چطور می‌توانیم از نحوه گفت‌وگوی خود راضی باشیم و آن را خوب پیش ببریم تا به نتیجه برسیم.

*با اختلافات‌مان خلاقانه برخورد کنیم. یعنی اگر از لحاظ کلامی یا رفتاری مشکل داریم به‌دنبال راه‌حلی باشیم که هر دو طرف رضایت داشته باشند.

*سلطه‌جو نباشیم. بعضی مواقع ما در ارتباطات زناشویی، دوست داریم احساس برتری خود را به طرف مقابل نشان دهیم و دائم دیگری را کنترل کنیم. درصورتی که در ارتباط زناشویی این «رابطه» است که باید موفق باشد، نه یک نفر.

*درک متقابلی از همدیگر داشته باشیم. اینکه بتوانیم با توجه به شرایط موجود ، یکدیگر را درک کنیم در موفقیت رابطه بسیار تأثیر‌گذار است.

*به نحوه گذراندن اوقات فراغت‌مان توجه کنیم. بهتر است زوج‌ها علاوه بر اوقات فراغتی که با یکدیگر می‌گذرانند، زمانی را هم به‌خودشان اختصاص دهند. هر فرد می‌تواند گاهی هم‌زمانش را آنطور که خودش دوست دارد بگذراند مثلا وقتش را به دوستان صمیمی خود اختصاص دهد.

*ضعف‌های یکدیگر را نادیده بگیریم و همسرمان را با دیگران مقایسه نکنیم. فراموش نکنیم هیچ‌کس از اینکه سرزنش یا تحقیر شود، حس خوبی نخواهد داشت.

ما اگر بتوانیم متوجه تفاوت‌های کلامی و رفتاری یکدیگر شویم و به آنها احترام بگذاریم، ارتباط‌مان موفق‌تر خواهد شد. بهترین کار هم این است که خودمان را به گوش دادن به حرف‌های طرف مقابل‌مان عادت دهیم

*بهتر است به جای مقایسه همسرمان با دیگران یا تحقیر‌کردنش، او را همانطور که هست بپذیریم. همه ما می‌توانیم از ارتباطی موفق و سالم برخوردار باشیم. بنابراین بهتر است تمام تلاش خود را بکنیم تا بتوانیم به آن دست یابیم.

به حرف‌های همدیگر گوش دهیم

در بسیاری از موارد افراد چون با صراحت حرفشان را نمی‌زنند، در نتیجه طرف مقابل هم نمی‌تواند به درستی متوجه منظور آنها شود. اغلب موارد صحبت‌های خانم‌ها ناشی از احساساتشان است؛ در حالی که مردها واقعیت آن چیزی را که گفته می‌شود درک می‌کنند و خیلی اوقات دنبال راه‌حل می‌گردند؛ غافل از اینکه خانم‌ها فقط می‌خواهند به آنها توجه شود!

گاهی زن‌ها فقط از این گله دارند که شوهرانشان نمی‌توانند آنها را درک کنند؛ درصورتی که شوهرانشان ادعا می‌کنند کاملا همسرانشان را درک می‌کنند. در اینجا هم اگر افراد باصراحت و صداقت آن چیزی را که از یکدیگر انتظار دارند به همدیگر بگویند بسیاری از این اختلافات از بین می‌رود.

در واقع ما اگر بتوانیم متوجه تفاوت‌های کلامی و رفتاری یکدیگر شویم و به آنها احترام بگذاریم، ارتباط‌مان موفق‌تر خواهد شد. بهترین کار هم این است که خودمان را به گوش دادن به حرف‌های طرف مقابل‌مان عادت دهیم.

احترام چی شد؟

یکی از عوامل ایجاد سوء‌تفاهم در گفتار رعایت نکردن مسئله احترام به طرف مقابل است. روانشناسان در تحقیقات خود در زمینه زوج‌درمانی، توجه به ۴ مورد را در موفقیت زوجین ضروری می‌دانند تاکمتر دچار مشکل شویم:

درست انتقاد کنیم:

عیب‌جویی نکنیم و همدیگر را همانگونه که هستیم بپذیریم؛ یعنی دائم درصدد تغییر یکدیگر نباشیم. چون وقتی نمی‌توانید طرف مقابل را تغییر دهید دائم از او ایراد می‌گیرید و گاهی به او اهانت می‌کنید. البته درست انتقاد کردن اصلا بد نیست ولی باید طوری حرف بزنیم که به شخصیت طرف مقابل توهین نشود.

همدیگر را سرزنش نکنیم:

یعنی اگر خواسته‌ای از همسرمان داریم که مطابق میل ما انجام نشده، او را سرزنش نکنیم و دائم به او طعنه نزنیم بلکه با صراحت به او بگوییم که چه انتظاری از او داشته‌ایم و دوست داریم دقیقا چه کار کند.

جبهه‌گیری نکنیم:

مسئولیت کارهایمان را بپذیریم بعضی افراد با شنیدن کوچک‌ترین حرفی، ناراحت می‌شوند و می‌خواهند از خودشان دفاع کنند؛ در حالی که بهتر است ما به جای حالت دفاعی گرفتن، مسئولیت کارهایمان را قبول کنیم و بپذیریم که گاهی هم اشتباه می‌کنیم. چون زمانی که جبهه‌گیری می‌کنیم، هر دو طرف احساس قربانی بودن می‌کنیم. یک عذرخواهی کوچک می‌تواند همه مشکلات را حل کند.

سکوت:

آخرین مرحله در مشاجرات زوجین، رسیدن به مرحله سکوت است؛ انگار یک دیوار سنگی بین دو طرف کشیده می‌شود البته سکوت گاهی هم لازم است ولی آن سکوتی که مشکل دارد به معنای بی‌اهمیت‌شدن طرف مقابل است؛ یعنی دقیقا زمانی که دوطرف نیاز دارند با یکدیگر حرف بزنند، سکوت می‌کنند و همین مشکل را خیلی بدتر می‌کند. این سکوت نوعی فرار به‌حساب می‌آید و ناشی از نوعی قهر است و نشانه توجه نداشتن به طرف مقابل و خستگی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *