شنبه , ۳۰ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سلامت / تاثیر ورزش در پیشگیری و بهبود دیابت

تاثیر ورزش در پیشگیری و بهبود دیابت

پیشگیری و بهبود دیابت
پیشگیری و بهبود دیابت

دیابت در آمریکا به حد اپیدمی شایع شده است. از هر ۱۰ آمریکایی ۱ نفر مبتلا به دیابت است که بیش از ۲۹ میلیون نفر می شود. به نظر می رسد بیش از ۸۶ میلیون نفر نیز در مرحله پره دیابت (پیش دیابت) قرار دارند، یعنی قند خون بالاست اما هنوز به حد دیابتی ها نرسیده است. پره دیابت یک وضعیت هشدار در نظر گرفته می شود.

عوامل موثر در شیوع دیابت:

با توجه به شیوع بالای دیابت در جهان مدیریت ، پیشگیری و بهبود دیابت حیاتی است. عوامل خطر دیابت نوع ۲  به خوبی شناخته شده است. ابتلا به چاقی و اضافه وزن، پرفشاری خون، سطح بالای کلسترول و تری گلیسیرید و فقدان تحرک در این بیماری اثر دارند. تمام موارد فوق قابل کنترل اند و ورزش در تمام آن ها اثر دارد.
مطالعه اخیر انجام شده نگاهی عمیق تر به نقش ورزش در دیابت نوع ۲ داشته است که مستقل از تمام فاکتورها از جمله رژیم غذایی آن را بررسی می کند. نتایج حاصل از این بررسی نشان می دهد که برخی فعالیت های بدنی خوب هستند ولی برخی بهترند.
راهنماهای فعالیت بدنی توصیه می کنند حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید در هفته لازم است که شامل دوچرخه سواری، پیاده روی یا ورزش های دیگر می شود.

رابطه فعالیت بدنی و دیابت:

محققین با مطالعه ای که اثر فعالیت بدنی به تنهایی و مستقل از رژیم غذایی و سیگار را مورد بررسی قرار داده بودند دریافتند تمام فعالیت های بدنی در محافظت در برابر دیابت مفید هستند اما افرادی که بیش از ۱۵۰ دقیقه ی توصیه شده تحرک دارند فواید بیشتری شامل حالشان می شود.
دوچرخه سواری و پیاده روی متوسط برای ۱۵۰ دقیقه در هفته خطر دیابت نوع ۲ را تا ۲۶% کاهش می دهد. افرادی که بیش از یک ساعت در روز ورزش متوسط یا شدید دارند خطر دیابت در آن ها تا ۴۰% کاهش می یابد. از سوی دیگر، در افرادی که کمتر از حد توصیه شده ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش می کنند باز هم خطر دیابت کاهش می یابد اما به میزان کمتر.
نتایج این تحقیق حاکی از اثر بالقوه فعالیت بدنی در کاهش و یا معکوس کردن خطر دیابت نوع ۲ است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *