جمعه , ۱ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سلامت / روانشناسی / تاثیر گریه کردن و اشک ریختن بر استرس و سلامتی

تاثیر گریه کردن و اشک ریختن بر استرس و سلامتی

 

 

اگر سری به کتاب فروشی محله تان بزنید می بینید کتاب های زیاد و رنگارنگی درباره شادی و شادمانی در قفسه ها چیده شده است: «چه طور شاد باشیم»، «راز شاد زیستن»، « ۱۲ راه برای شادی». عبارات و ضرب المثل های مربوط به خنده هم کم نیستند. «خنده بر هر درد بی درمان دواست» یا «بخند تا دنیا بهت بخنده». تحقیقات زیادی درباره خنده و تاثیرات درمانی آن انجام شده است. سال ها پیش پزشکی هندی که به تاثیرات مثبت خنده پی برده بود، مردم را یکجا جمع می کرد و آنها را به زور می خنداند. همان وقت اولین باشگاه خنده در سال ۱۹۹۵ در هندوستان دایر شد. بعد ها نمونه این باشگاه ها در سراسر جهان افتتاح شد. این روزها همه می دانند که اگر شاد نباشند و از کنار بعضی مسایل بی خیال نگذرند، خودشان ضرر می کنند. اما گریه چه طور؟ آیا اشک ها فایده ای برای بدن دارند؟

متاسفانه تحقیقات کمی درباره فواید گریه کردن انجام شده است. تاثیر درمانی تحریک غدد اشکی یا گریه الکی هنوز مشکوک است. شاید یک علت آن این باشد که از نظر اخلاقی درست نیست به کسی بگوییم یکی از عزیزانش فوت کرده و بعد قطرات اشک او را که از سر دلسوزی و مرور خاطرات گذشته جاری می شود، با اشک ناشی از خرد کردن پیاز مقایسه کنیم و ببینیم چه تفاوت هایی دارد!

● بسه دیگه، این قدر نخند

مطالعات زیادی درباره تاثیرات درمانی خنده نوشته شده است. خنده سطح هورمون های استرس را کم می کند، سطح ایمونوگلوبین ها و آنتی بادی ها را بالا می برد و فشار خون را پایین می آورد. اعصاب صورت و ماهیچه های شکم و پشت را آرام می کند، به طوری که پس از بیرون آمدن از کلوب خنده هیچ دردی در بدن احساس نمی شود. اما خنده یک روی تیره هم دارد. شاید فکر کنید بیشتر حمله های آسمی به علت گرده گل ها و گیاهان، گرد و خاک و قارچ و رطوبت باشد اما اشتباه می کنید. مطالعه ای که در مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک انجام شده، نشان داده است که بیشترین علت حملات آسمی، خنده است. گریه و خنده هر دو پاسخی به هیجانات و احساساتی مانند شادی، ناامیدی و خستگی هستند. نباید تصور کنیم یکی خوب و دیگری بد است.

● انواع اشک

به کلاس اشک شناسی خوش آمدید. ما سه نوع اشک داریم، اشک مداوم که موجب می شود چشم ها همیشه مرطوب باشند. اشک غیرارادی که در اثر یک ماده محرک مانند دود، فلفل یا پیاز ایجاد می شود و اشک احساسی یا روانی. انسان تنها مخلوقی است که اشک احساسی می ریزد، هرچند به نظر می رسد که فیل ها و میمون ها هم گریه می کنند. سایر پستاندارن هم گریه غیرارادی دارند. درباره اشک تمساح هم باید بگوییم که تمساح های آب شور فقط به علت اینکه خودشان را از شر آب و نمک اضافه خلاص کنند، گریه می کنند.

● ارتباط سوز دل با پروتئین

چند سال پیش یک متخصص بیوشیمی دریافت که اشک احساسی نسبت به گریه غیرارادی ۲۴ درصد بیشتر پروتئین دارد. اشک ها فقط آب و نمک نیستند. آنها حاوی لئوسین انکفالین، آندرفینی که درد را کم می کند و هورمون هایی مانند پرولاکتین و آدرنوکورتیکوتروپین هورمون که در زمان استرس تولید می شوند، هستند. بنابراین اشک می تواند عکس العمل طبیعی بدن برای بیرون ریختن هورمون های استرس باشد.

● خانم، شما چرا این قدر گریه می کنی؟

می خواهید بدانید که چرا خانم ها بیشتر از آقایان گریه می کنند؟ علت آن این است که هورمون پرولاکتین که غدد اشکی را تحریک می کند و به نظر می رسد علت گریه باشد، به طور متوسط در خانم ها پنج برابر بیشتر از آقایان است. اگر خانمی ۱۸ ساله هستید، طبیعی است که بیشتر از جنس مخالف گریه کنید چون در سن ۱۸ سالگی پرولاکتین خون خانم ها ۶۰ درصد بیشتر از آقایان است.

● اشک شوق

احساسات و هیجاناتی که اشک آدم را درمی آورند، لازم نیست حتما ناراحت کننده باشند. انسان ها برای بیرون ریختن و دور کردن احساساتی مانند ناامیدی، عصبانیت و حتی شادی و آرامش گریه می کنند. برای مثال، بعضی ها هنگام تجربه های زیبایی مانند تولد فرزند یا خرید خودرو مورد علاقه یا رسیدن به آرزویی که به نظرشان خیلی دور بوده گریه می کنند.

● اشک بریز، توجه بگیر

همه ما می دانیم که گریه کردن، آن هم از نوع احساسی اش موجب می شود دیگران بیشتر به ما توجه کنند. ما از بچگی یاد می گیریم که توجه دیگران را با گریه کردن به خودمان جلب کنیم و هرچه بلندتر گریه کنیم، توجه بیشتری دریافت می کنیم. به عقیده دکتر سیمون مور، استاد گروه روان شناسی دانشگاه متروپولیتن لندن، اشک ابزاری اجتماعی است اما اگر اشک فقط یک ابزار اجتماعی بود، هیچ کس در تنهایی و در خلوت خودش گریه نمی کرد. بنابراین به نظر می رسد اشک ریختن و گریه کردن فواید طبیعی و جسمی دیگری هم داشته باشد.

● چشم بادامی ها بیشتر اشک می ریزند

در فرهنگ های گوناگون راه های ابراز احساسات متفاوت است. در انگلستان افراد خودشان را به طور کامل کنترل می کنند و سعی می کنند احساسات شان را در جمع بروز ندهند. تنها اشکی که ممکن است در حضور جمع در این کشور ریخته شود، اشک ناشی از نتایج مسابقات فوتبال است. اما در عوض، چشم بادامی ها تا دل تان بخواهد در حضور هم اشک می ریزند.

در ژاپن مردم با گریه کردن، خشم و عصبانیت را از بین می برند و هر وقت غم و غصه ای در زندگی شان پیش بیاید، به قدرت اشک پناه می برند. آنها برای رفع خستگی پس از یک روز کاری به جای اینکه به باشگاه کاراته بروند، به کلوپ گریه می روند، دور هم می نشینند و یک فیلم غمناک تماشا می کنند. کتاب ها و نمایشنامه های درام و هر چیزی که قابلیت سرازیر کردن اشک را داشته باشد هم در این کشور طرفدارن زیادی دارد ( اگر پس از تماشای فیلم ها و سریال های ژاپنی غمباد گرفتید، نگران نشوید، چون طبیعی است!)

● آدم است، سنگ که نیست

آدم است، سنگ که نیست که این همه غم و غصه را توی دلش جا بدهد. بالاخره از یک جا می زند بیرون! تحقیقات نشان می دهد افرادی که در موقعیت های پرتنش و پر استرس دچار بیماری هایی مانند زخم معده و کولیت می شوند، اغلب رفتارهای مثبتی مانند گریه کردن برای رفع استرس ندارند. در این موارد می توان گفت که گریه مانند سوپاپ اطمینان عمل می کند و استرس و فشار را بیرون می ریزد. پس بهتر است وقتی بغض گلویتان را گرفته و دلتان می خواهد گریه کنید، به خودتان فشار نیاورید و اجازه بدهید تا اشک هایتان جاری شود.

منبع:mehr71.blogfa.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *