پنجشنبه , ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / بانوان / بارداری و زایمان / حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان به اندومتریوز با خطر ناباروری مواجه هستند

حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان به اندومتریوز با خطر ناباروری مواجه هستند

 تهران – ایرنا – مسئول کلینیک اندومتریوز مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا گفت:اندومتریوز لگنی یکی از بیماریهای شایع زنان در سنین باروری است که حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان به اندومتریوز با خطر ناباروری همراه هستند.

حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان به اندومتریوز با خطر ناباروری مواجه  هستند
به گزارش ایرنا از پژوهشگاه ابن سینا ،دکتر شاهین خزعلی، بیماری اندومتریوز را حضور بافت نابجای جدار داخلی رحم در سایر قسمت های حفره لگن به ویژه اطراف تخمدان ها، لوله های فالوپ، روده و در مواردی مثانه تعریف کرد و افزود: علت این بیماری ناشناخته است .

وی ادامه داد:علیرغم پیشرفتهای آزمایشگاهی و تصویر برداری در تشخیص احتمالی اندومتریوز، تشخیص قطعی این بیماری همچنان وابسته به جراحی لگنی درون بین(لاپاروسکوپی) است.

خزعلی اضافه کرد : علائم بالینی همیشه هم اختصاصی نیستند، و موارد خفیف بیماری ممکن است سالها تشخیص داده نشود.

به گفته این جراح و متخصص زنان و لاپاراسکوپی پیشرفته، تشخیص زودهنگام بیماری اندومتریوز و اقدامات درمانی تاثیر به سزایی در کاهش عوارض آن دارد.

وی گفت :مطالعات نشان داده اند که شدت دردهای لگنی و نیز شدت ناباروری همیشه با شدت بیماری در ارتباط نیستند.

مسئول کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: دردهای لگنی مزمن در بیماران اندومتریوز ممکن است افراد را به مصرف مداوم مسکن های ضد التهاب خوراکی مجبور کند و یا در مواردی فرد را به جهت دریافت مسکن های تزریقی قویتر و حتی مخدرها به بیمارستان و مراکز درمانی بکشاند.

خزعلی درباره اثرات بیماری اندومتریوز بر زندگی زنان افزود: مزمن بودن این دردها علائم روانی من جمله بی خوابی، اختلالات اضطرابی، تحریک پذیری و در مواردی افسردگی را موجب می شود. با توجه به شروع دردهای قاعدگی مزمن دردهه دوم زندگی، اثرات روانی منفی آن در ابتدای سن بلوغ تا حد زیادی مخرب است.

وی گفت :این موارد می تواند تعداد بسیاری از زنان مبتلا را که عموما در دوره های بسیار سازنده زندگی خود هستند از رفتن به محل کار و یا تحصیل خود باز دارد و هزینه های فردی و اجتماعی زیادی را به فرد تحمیل کند. غیبت های مداوم فرد از محل کارو از کارافتادگی های دوره ای منجر به بروز مشکلات کاری و خانوادگی برای وی می شود.

خزعلی ادامه داد: علاوه بر آن با توجه به شیوع تقریبی ۱۰ درصدی بیماری در جامعه، بار مالی تحمیلی به جامعه ناشی از غیبت ها و ناتوانی های دوره ای این قشر فعال از زنان، از بسیاری از بیماری های نادر و ناتوان کننده دیگر بیشتر است. این افراد در طول بیماری خود به طور مداوم مجبور به مراجعه به مراکز درمانی و مصرف داروها هستند که هزینه ای دو چندان به نظام سلامت هر کشور وارد می کند.

عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با اشاره به اینکه حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان به اندومتریوز با خطر ناباروری همراه هستند تاکید کرد: این خود یکی دیگر از مسیرهای کاهش کیفیت زندگی از طریق اندومتریوز است. ناباروری در دراز مدت با عوارض افسردگی و کاهش رضایتمندی از زندگی زناشویی همراه است.

وی گفت: به نظر می رسد ناباروری در اندومتریوز ناشی از دست اندازی ضایعات بیماری به تخمدان، لوله ها و ایجاد التهاب مزمن در لگن است. اگر چه شدت ناباروری در اندومتریوز به طور مستقیم با شدت بیماری در ارتباط نیست اما تشخیص زودهنگام بیماری می تواند زمان مناسب تری را برای درمان ناباروری این افراد اعم از درمانهای طبی و جراحی در اختیار تیم پزشکی قرار دهد. 

خزعلی درباره درمان این بیماری نیز گفت: در بسیاری از بیماران درمان دارویی علائم بیماری را کاهش می دهند و این ممکن است در گروهی از بیماران کفایت کند ولی دارو بیماری را ریشه کن نمی کند و معمولا با قطع داروها علائم بر می گردند. با پیشرفت تکنیکهای جراحی و با برداشتن کامل بیماری اکثر بیماران نتیجه بسیار مطلوبی می گیرند ولی در موارد شدیدتر گاهی بیماری عود می کند.

وی اضافه کرد : جراحی باز برای اندومتریوز در دنیا تقریبا منسوخ شده است و این جراحیها از طریق لاپاراسکوپی یا جراحیهای کم تهاجمی انجام می شود.

وی با بیان این نکته که لاپاراسکوپی این امکان را به جراح می دهد که با بزرگنمایی بیشتر و ابزار بهتر جراحی بسیار دقیقتری انجام دهد افزود: در این جراحی بیمار درد بسیار کمتری دارد و خیلی زود مرخص می شود.

خزعلی با تاکید بر اینکه انجام این اعمال جراحی نیاز به آموزش طولانی و تجربه جراح دارد، افزود: در انگلستان جراحی باز بسیار به ندرت و در موارد خاص انجام می شود.

وی گفت :جراحی اندومتریوز بخصوص در موارد پیشرفته بسیار حساس و دشوار است و باید حتما توسط تیم متخصص این جراحی انجام شود. به همین دلیل در اکثر کشورهای پیشرفته متخصصان زنان این بیماران را به مراکز خاص درمان اندومتریوز ارجاع می دهند.

به گفته خزعلی، سوزاندن بیماری یا درمان با لیزر هنوز در بسیاری از مراکز دنیا مرسوم است ولی بهترین درمان جراحی برداشتن کامل یا Resection ضایعات است.

عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با اشاره به اینکه حدود ۱۷۶ میلیون نفر مبتلا به اندومتریوز هستند، گفـت: در ایران شاید حدود دو میلیون نفر مبتلا وجود داشته باشد که درصد کمی از آنها تشخیص قطعی دارند. این مسئله مختص ایران نیست و در تمام دنیا وجود دارد و علت اصلی آن عدم آگاهی خانمها از وجود این بیماری است.


منبع: ایرنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *