شنبه , ۳۰ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سلامت / حرکات ورزشی برای تقویت زانوهای پرانتزی

حرکات ورزشی برای تقویت زانوهای پرانتزی

باغ دارو: پرانتزی بودن پاها به این معنا است که در زمان ایستادن، زانوها یا قوزک پا از هم فاصله دارند؛ این مشکل بر فعالیت بدنی و ورزش فرد تأثیر می گذارد. علاوه بر این، پای پرانتزی می تواند باعث ضعیف شدن زانوها و چرخش آن ها به سمت داخل شود. تمرین های مختلفی برای تقویت عضلات زانو وجود دارند. با اینکه ورزش نمی تواند پرانتزی بودن پاها را برطرف کند اما به بهبود تحرّک و فعالیت بدنی فرد کمک می کند.

۱- چرخش همسترینگ

حرکاتی برای تقویت زانوهای پرانتزی

برای حفظ تعادل، پشتی یک صندلی را بگیرید. همه ی وزن خود را روی پای راست بیاندازید و پای چپ را به آرامی بلند کنید و پاشنه ی پا را به سمت باسن بالا بیاورید تا جایی که زانو ۹۰ درجه خم شود. ۵ ثانیه صبر کنید و سپس، پا را به آرامی پایین بیاورید و این حرکت را یک بار دیگر تکرار کنید. سپس، حرکت را با پای مخالف انجام دهید.

۲- نشستن پشت به دیوار

حرکاتی برای تقویت زانوهای پرانتزی

ابتدا صاف بایستید و به دیوار تکیه دهید. پاها را به اندازه ی عرض شانه ها باز کنید و نوک انگشتان را به سمت بیرون قرار دهید. پاها را چند قدم، حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر از دیوار دور کنید. زانوها را خم کنید و بدن را به آرامی روی دیوار به سمت پایین سُر دهید. تصور کنید که در حال نشستن روی یک صندلی نامرئی هستید. یک دقیقه در حالت نشسته بمانید و سپس، به حالت اولیه بازگردید.

۳- حرکت گام به بالا

حرکاتی برای تقویت زانوهای پرانتزی

روبروی یک پله یا صندلی به ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر بایستید. پای راست خود را روی پله قرار دهید و بدن را از زمین بلند کنید و اجازه دهید که پای چپ در هوا معلق بماند. این حالت را حداقل ۳ ثانیه حفظ کنید و سپس، پا را به آرامی روی زمین بگذارید. پاها را عوض کنید و این بار پای چپ را روی پله بگذارید. دفعات یا مدت زمان حفظ حالت را به تدریج و پس از آنکه قوی تر شدید، افزایش دهید.

۴- اسکوات تک پا

حرکاتی برای تقویت زانوهای پرانتزی

حرکاتی برای تقویت زانوهای پرانتزی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درحالت ایستاده قرار بگیرید و وزن بدن را روی پای راست بیاندازید. زانوی چپ را به آرامی خم کنید و پا را کمی به سمت پشت بالا بیاورید و انگشتان پا را به سمت کف زمین نگه دارید. اگر لازم بود، برای حفظ تعادل از یک صندلی استفاده کنید یا دستان را به دیوار تکیه دهید. بدن را به آرامی پایین بیاورید و تصور کنید که در حال نشستن روی یک صندلی نامرئی هستید. اجازه ندهید که زانوی راست از انگشتان پای راست جلوتر رود. حرکت را تا جایی که می توانید تکرار کنید و سپس، به حالت اولیه بازگردید. پاها را عوض کنید و حرکت را تکرار کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *