جمعه , ۱ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / بانوان / شیر ناکافی مادر وخطرات ناشی از تغذیه نوزاد با آن

شیر ناکافی مادر وخطرات ناشی از تغذیه نوزاد با آن

برای بررسی شیر ناکافی مادر برای بچه لازم است ابتدا مطالبی را با هم بررسی کنیم . تغذیه با شیر مادر،طبیعی ترین و ساده ترین کاریست که یک مادر می تواند برای نوزاد خود انجام دهد. کار همیشه به آن آسانی هم نیست که تنها با به آغوش کشیدن نوزاد و قرار دادن پستان در دهان نوزاد براحتی انجام شود.

شیر ناکافی مادر
شیر ناکافی مادر

 

 عوامل متعددی در تغذیه با شیر مادر، تاثیر می گذارند. این عوامل عبارتند از : عرضه شیر مادر، مورفولوژی پستان، لچ، هوشیاری نوزاد و تغذیه مادران

اثرات تغذیه با شیر ناکافی مادر

پس از زایمان، خطرات ناشی از تغذیه با شیر ناکافی مادر برای نوزاد وجود دارد که هر یک از این عوامل نادیده گرفته می شوند. کم شدن آب بدن هایپرناترمی و زردی خطرات واقعی از تغذیه با شیر ناکافی هستند. هنگامی که یک نوزاد  مواد غذایی به اندازه کافی (چه شیر مادر یا شیر خشک)، به بدنش نمیرسد بدن نوزاد شروع می کند به از دست دادن کالری بیشتر ، و در نتیجه، به سمت کم آب شدن میرود.

این خطرات کم شدن آب بدن ممکن است به عوارض جدی منجر شود: ادم مغزی (تورم بافت مغز)، تشنج، خونریزی داخل مغزی (خونریزی در داخل جمجمه)، انعقاد داخل عروقی (یک بیماری تهدید کننده زندگی است که در آن لخته شدن بیش از حد یا خونریزی در سراسر بدن وجود دارد)، نارسایی کلیه ، آسیب دائمی مغز و حتی مرگ.

 اگر نوزاد به خوبی هیدراته نیست، مکونیوم یا مدفوع عبور نمی کند. مکونیوم اولین مدفوع نوزاد را می گویند این ماده ی چسبنده و قیرگونه به رنگ سبز – سیاه و شامل زواید روده های جنین در دوران بارداری است.دفع بیلی روبین از طریق مکونیوم و مدفوع انجام میشود بنابراین اگر دفع انجام نشود، سطح بیلی روبین شروع به افزایش میکند و می تواند به زردی منجر شود (زردی پوست). زردی شدید می تواند باعث آنسفالوپاتی بیلی روبین حاد و آسیب دائمی مغزی (کرنیکتروس) شود.

بنابراین اگر شیر مادر برای نوزاد ناکافیست ممکن است منجر به کم آب شدن بدن نوزاد و زردی شود که هرکدام عواقب جبران ناپذیری بدنبال خواهند داشت.

معیار تغذیه مناسب نوزاد

در ارزیابی تغذیه مناسب نوزاد با شیر مادر ، پوشک مرطوب و کثیف روزانه محاسبه می شود. به عنوان یک قاعده کلی، نوزاد باید حداقل یک پوشک مرطوب و پوشک کثیف در ۲۴ ساعت اول زندگی، و حداقل دو مرطوب و دو پوشک کثیف داشته باشد.

تغذیه با شیر مادر قبل از تولد شروع می شود.  یک رژیم غذایی سالم و متعادل زیر بنای تغذیه با شیر مادر است. مادران باردار باید در مورد تغذیه با شیر مادر از جمله چالش های آن و خطرات بالقوه آن آگاه باشند.

شیر مادر به دلیل اینکه سهل الهضم است نوزاد سریع گرسنه میشود که ممکن است این تصور را برای مادر بوجود آورد که شیر ناکافی است. در هر صورت بررسی نمودارهای رشد و وزن کودک بهترین وسیله برای تشخیص کفایت شیر مادر است.

 

Save

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *