دوشنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سلامت / روانشناسی / درمان افسردگی و عواملی که باعث تشدید آن میشوند

درمان افسردگی و عواملی که باعث تشدید آن میشوند

افسردگی امروزه  یکی از شایع ترین بیماری ها در میان اغلب مردم  است که ممکن است  همه ما به صورت خفیف و گذرا یاشدید دچار آن شویم .فردی که دچار افسردگی میشود زود رنج و پرخاشگر میشود احساس پوچی و ناامیدی و گناه  میکند و  از فعالیت های روزمره لذت نمیبرد . از لحاظ جسمانی به صورت واضح کم اشتها و لاغر میشود و احساس خستگی , بی خوابی و اختلال در توانی جنسی پیدا میکند. روش های زیادی علاوه بر درمان های دارویی برای درمان افسردگی وجود دارد از رژیم های غذایی گرفته تا مدیتیشن و یوگا و طب سوزنی و …. با بهترها همراه باشید تا به بررسی درمان افسردگی و عوامل تشدید کننده آن بپردازیم.

درمان افسردگی و عواملی که باعث تشدید آن میشوند
درمان افسردگی ۱

افسردگی می‌تواند دلایل و انواع مختلفی داشته باشد که یکی از انواع این اختلال که البته از شایع‌ترین انواع آن محسوب می‌شود، افسردگی فصلی نام دارد. شاید شما نیز با تغییر فصول، تغییراتی را در خلقیات خود حس کرده باشید.

برای مثال اغلب مردم با فرا رسیدن پاییز به دلیل کم شدن مدت زمان تابش نور خورشید در برخی روزها، دچار نوعی افسردگی موسوم به «اختلال عاطفی فصلی» یا به اصطلاح افسردگی فصلی می‌شوند. در چنین شرایطی اطلاع از عوامل تشدیدکننده این اختلال و در نتیجه پیشگیری از این عوامل ضروری است.

شش عامل تشدیدکننده افسردگی و راه‌های مقابله با آن از دید روانشناسان به شرح ذیر است:

– استرس:

به گفته دکتر «دبورا سرانی» روانشناس بالینی دانشگاه «آدلفی» آمریکا، استرس زیاد موجب ترشح هورمون کورتیزول می‌شود که این هورمون نیز به نوبه خود عامل بروز حالت‌های برانگیختگی، هیجان و زودرنجی است که این خود موجب فشار بر جسم و ذهن ما می‌شود. به اعتقاد سرانی برای کاهش استرس می‌توانیم بخشی از فعالیت‌هایمان را به دیگران محول کنیم یا با تقسیم آنها به چند بخش سبک‌تر از وضعیت فشار و اضطراب خارج شویم. وی معتقد است که در کنار این راهکارها از به عهده گرفتن فعالیت‌های زیاد در خانه،‌ مدرسه و محل کار باید پرهیز کرد.

– خواب نامنظم:

ارتباط میان خواب و افسردگی بسیار پیچیده است. افراد افسرده معمولا خواب‌ نامنظمی دارند و افرادی که اختلال خواب به خصوص بی‌خوابی دارند، بیشتر مستعد افسردگی هستند. خواب کم یا بسیار زیاد،‌ هر دو می‌تواند افسردگی را تشدید کند. بنابراین خواب کافی و منظم از بدتر شدن علائم افسردگی جلوگیری می‌کند. در واقع داشتن یک دوره خواب ثابت، کیفیت و کمیت خواب را بهبود می‌بخشد.

دکتر همچنین سرانی می‌گوید: روزانه در ساعات مشخصی بخوابید و از خواب بیدار شوید و در صورتی که در طول روز می‌خوابید، نگذارید خواب شبانه‌تان را تحت تاثیر قرار دهد.

– تغذیه نامناسب:

ارتباط میان تغذیه و حالت‌های روحی نیز تاحدود قابل توجهی پیچیده است. اما برخی از مطالعات نشان می‌دهد که میان برخی از غذاها و بروز و تشدید افسردگی ارتباط وجود دارد. برای مثال بر اساس این مطالعات میان استفاده از غذاهای چرب و خطر ابتلا به افسردگی رابطه مستقیم وجود دارد. به طور کلی تغذیه ناسالم می‌تواند از عوامل مهم در تشدید این اختلال باشد.

درمان افسردگی
درمان افسردگی ۲

– افراد منفی‌باف و سمی:

دکتر سرانی از آدم‌های منفی‌باف به عنوان افراد «سمی» یاد می‌کند و معتقد است تا جائی که امکان دارد باید از تعامل با این افراد دوری کرد یا حداقل با افرادی در ارتباط بود که نقش منفی افراد مضر را خنثی کنند. روی افراد قدرتمند به لحاظ روحی متمرکز شوید، چرا که در شرایط افسردگی باید تفکرات منفی را تبدیل به مثبت کرد. بنابراین داشتن اطرافیانی که تاثیر مثبت روی شما دارند روند درمانی شما را بهبود می‌بخشد.

– رسانه‌ها:

اخبار و گزارش‌های ناراحت‌کننده و آزاردهنده، افسردگی را تشدید می‌کنند. بنابراین مطالبی را برای مطالعه انتخاب کنید که با آنها احساس آرامش می‌کنید.

– عکس‌العمل به سالگردها و مناسبت‌ها:

برخی افراد زمانی که به تاریخ سالگردها، مناسبت‌ها و قرارهای خاص نزدیک می‌شوند به طور ناخودآگاهی دچار علائم افسردگی می‌شوند. اتفاقاتی از این دست از شکست عشقی تا یک قرار ملاقات استرس‌زا با پزشک را دربرمی‌گیرند. راه حل این مساله استفاده از تقویم و آمادگی قبلی برای چنین روزهایی است.

درمان افسردگی
درمان افسردگی ۳

 برای درمان افسردگی چه باید کرد؟

آنچه از آن به عنوان یک بیماری یاد می‌شود، باید تحت درمان متخصصان سلامت روان قرار بگیرد که خود شامل یک پروسه‌ درمانی ـ دارویی است. برنامه‌های غیردارویی هم موثر هستند مثل روانکاوی و درمان‌های شناختی که روی باورها و عقاید فرد کار می‌شود و به آن رفتار درمان‌شناختی می‌گویند.

اما آنچه از آن با عنوان دلمردگی یاد شد با افزایش شادی در جامعه، مدیریت هیجان‌ها و استرس‌ها و آموزش راه‌هایی به فرد که باعث شادی و نشاط او می‌شود، قابل درمان است.

ورزش، بخصوص ورزش‌های جمعی، افسردگی و دلمردگی را کاهش می‌دهد. تماشای تئاتر و کتاب خواندن هم بسیار موثر است بویژه کتاب‌های خودیار که راه‌های غلبه بر افسردگی را به فرد آموزش می‌دهد، از راه‌های دیگری است که به فرد در کاهش افسردگی یاری می‌رساند.

داشتن معنا در زندگی بسیار مهم است؛ این که فرد در بدترین شرایط هم به واسطه اصالتی که به زندگی‌اش معنا می‌دهد، احساس تهی بودن و خلأ نکند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *