دوشنبه , ۲۵ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سلامت / بیماریها و درمان / زخم دهان را جدی بگیرید

زخم دهان را جدی بگیرید

زخم دهان را جدی بگیرید

سلامت نیوز: افزایش دانش و کاهش عوارض به عنوان تم اصلی سیزدهمین کنگره بین المللی جراحان دهان ، فک و صورت ایران انتخاب شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر عباس کریمی رئیس سیزدهمین کنگره بین المللی جراحان دهان، فک و صورت ایران گفت : هدف از برگزاری کنگره امسال ، افزایش دانش و آشنایی با روش های جدید جراحی و استفاده از آموزش و تجربه اساتید برجسته خارجی در جهت کاهش عوارض بیماری ها و ضایعات ناحیه دهان، فک و صورت است.

این جراح دهان، فک و صورت افزود: حیطه کاری ما در ناحیه دهان، فک و صورت بسیار وسیع است و شامل اعمالی که متعاقب شکستگی های فک و صورت انجام می گیرد که بیشتر به دلیل تصادفات جاده ای می باشد که عمده اعمال همکاران ما را تشکیل می دهد و بحث دیگر جراحی ضایعات داخل دهان، جراحی های دندان های نهفته ، کارگزاری ایمپلنت های دندانی ، جراحی ناهنجاریهای مادرزادی ناحیه فک و صورت و همچنین جراحی های سرطان های ناحیه فک و صورت است.

کریمی ادامه داد: شایع ترین سرطان ناحیه دهان، فک و صورت، سرطان سلول های سنگ فرشی مخاط دهان است که حدود ۹۰ درصد سرطان های ناحیه فک و صورت، سرطان سلولهای سنگ فرش مخاط دهان هستند و این سرطان عوامل ایجاد کننده دارند از جمله مصرف دخانیات که احتمال ایجاد سرطان را افزایش می دهد، مصرف مشروبات الکلی یا هر چیزی که مخاط دهان را تحریک کند مانند استفاده از دست دندان هایی که خوب ساخته نشدند و در دهان لق هستند و ممکن است به مرور زمان به دلیل لقی ایجاد زخم کنند که اگر این دست دندان درست نشود در دراز مدت ممکن است منجر به سرطان شود.

وی هر عاملی که منجر به تحریک مخاط دهان شوند از جمله سیگار، الکل و همچنین مصرف متداوم مواد غذایی تند و تیز را عامل اصلی در ایجاد سرطان موثر دانست و گفت: دندان هایی که بنا به دلایلی شکسته اند و یک تیزی در دندان ایجاد شده که این تیزی باعث زخم در زبان می شود و اگر آن دندان درمان نشود در دراز مدت ممکن است این زخم به سرطان تبدیل شود. بنابراین این سرطان که شایع ترین سرطان های ناحیه فک و دهان است خودش را با یک زخم نشان می دهد و زخمی که در مراحل اولیه بدون درد است و متاسفانه مریض به پزشک مراجعه نمی کند و به مرور زمان هم این زخم از بین نمی رود.

کریمی در همین زمینه ادامه داد: در خیلی مواقع مردم این جور زخم ها را با آفت اشتباه می گیرند ولی آفت که شایع ترین ضایعه مخاطی دهان است اگر هیچ درمانی هم انجام نشود ظرف یک تا دو هفته خود به خود خوب می شود ولی زخمی که در دهان بوجود آمده بعد از یک تا دو هفته خوب نمی شود و حتی با برطرف کردن عامل ایجاد زخم باز زخم خوب نمی شود و بیمار حتما باید به متخصص مربوطه مراجعه کند تا این زخم بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و یک عامل دیگری که می تواند این سرطان ها را افزایش دهد عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است مثل افرادی که خیلی جرم بر روی دندانشان دارند یا دندان شکسته دارند یا دست دندانهای خوبی داخل دهان ندارند در معرض ابتلا به سرطان هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت اگر این سرطان های سلول های سنگ فرشی مخاط دهان زود تشخیص داده نشده و به موقع درمان نشوند به مرور زمان خیلی بزرگ می شوند و ایجاد مشکل برای غذا خوردن و حتی نفس کشیدن می کنند و این سرطان ها اگر به موقع درمان نشوند متاستاز می دهند و غدد لنفاوی گردن را درگیر میکنند و اگرباز درمان نشوند سایر نقاط بدن را درگیر می کنند و پیشگیری این سرطان ها خیلی مهم است و هر زخمی که در دهان وجود دارد باید جدی گرفته شود و افراد باید به متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنند.

سیزدهمین کنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران همزمان با پنجمین همایش ایمپلنت خلیج فارس و سومین جشنواره محققین جوان از ۵ تا ۸ اسفند ۹۳ در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *