جمعه , ۱ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / بانوان / بارداری و زایمان / زنان باردار معاینات پزشک را جدی بگیرند!

زنان باردار معاینات پزشک را جدی بگیرند!

یک متخصص زنان، زایمان و نازایی اعلام کرد: انجام معاینات دقیق قبل از اقدام به بارداری، مراجعه ماهانه به پزشک حداقل تا ماه هفتم بارداری و یک هفته پس از زایمان، از مراقبت های اصلی در این دوران به شمار می رود.

دکتر مهناز شریفی با اعلام این مطلب گفت: زنانی که قصد باردار شدن دارند، باید حداقل یک بار به پزشک مراجعه کنند تا از نظر احتمال ابتلا به هرگونه بیماری مورد معاینه قرار بگیرند.
وی این امر را در تشخیص امراض مختلفی که ممکن است سلامت جنین را در طی بارداری به خطر اندازد، بسیار مؤثر خواند و افزود: در روند مراقبت های قبل از بارداری، احتمال دارد که یک فرد تنها به انجام یک بار معاینه نیاز داشته باشد و فرد دیگر در کنار این معاینات، به برخی آزمایشات تکمیلی هم نیازمند باشد که در هر صورت انجام اقدامات مراقبتی لازم از سوی مادر در دوران بارداری از اهمیت بسیار بالایی در پیشگیری از بیماریهای گوناگون در جنین دارد.
این متخصص با تاکید بر این که انجام معاینات پزشکی، کمبود ویتامین ها، مواد معدنی و بسیاری مواد مؤثر دیگر در آماده سازی بدن برای باردار شدن را مشخص می کند، بیان کرد: علاوه بر این که زنان باید سه ماه قبل از اقدام به بارداری مصرف روزانه اسید فولیک را آغاز کنند، رعایت مراقبت های پزشکی، تاثیر به سزایی در تشخیص کمبود سایر مواد مورد نیاز بدن که تنها با مصرف دارو تامین می شوند نیز دارد.
معاینات پزشکی با نزدیک شدن به زمان زایمان بیشتر می شود
دکتر شریفی با اشاره به این که زنان باید پس از ازدواج، حتی در صورتی که هیچ مشکل خاصی نداشته باشند، حداقل سالی یک بار به متخصص مراجعه کنند، اظهار کرد: اگرچه انجام معاینات پزشکی پس از ازدواج و قبل از بارداری در تامین سلامت زنان بسیار مؤثر است با این وجود این مراقبت ها در طی دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا می کند.
وی تصریح کرد: علاوه بر این که پزشک، مراقبت های لازم در این دوران را از نظر استراحت، تغذیه، بسیاری موارد دیگر مشخص می کند، الزامیست زنان باردار حداقل تا ماه هفتم، ماهی یک بار به پزشک مراجعه کنند.
این متخصص ادامه داد: این معاینات در ماه هفتم و هشتم به دوبار در ماه و در ماه نهم به هفته ای یکبار می رسد که الزامیست همه زنان باردار انجام این معاینات را جدی بگیرند.
یک هفته پس از زایمان حتما به پزشک مراجعه کنید
این متخصص زنان، زایمان و مامایی در کنار مراقبت های دوران بارداری که هم شامل مراقبت های شخصی و هم معاینات پزشکی است، بر برنامه ریزی برای معاینات پزشکی پس از زایمان نیز تاکید کرد و به ایسنا گفت: مادران باید یک هفته پس از زایمان حتما به پزشک مراجعه کنند تا احتمال وقوع هرگونه عارضه برای مادر و نوزاد تشخیص داده شود.
دکتر شریفی در خاتمه با اشاره به این که معاینات پزشکی پس از زایمان، در ادامه به شش هفته بعد از اولین معاینه می رسد، تصریح کرد: توجه و دقت به این مراقبت ها علاوه بر تشخیص امراض احتمالی، در تعیین روش های پیشگیری از بارداری طبق شرایط جسمی مادر نیز مهم است.
منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *