یکشنبه , ۳ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سلامت / بیماریها و درمان / شیوع سرطان تیروئید در بین زنان بیشتر است یا مردان؟

شیوع سرطان تیروئید در بین زنان بیشتر است یا مردان؟

 شیوع سرطان تیروئید در بین زنان بیشتر است یا مردان؟

سرطان تیروئید در زنان بیشتر است یا مردان؟

فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم گفت: به طور کلی شایع ترین سرطان سیستم غدد درون ریز سرطان تیروئید است، به طوری که ۱٫۱ درصد مردم در طول زندگی دچار آن می شوند.

دکتر زهره موسوی  اذعان داشت: سرطان تیروئید در زنان نسبت به مردان بسیار شایع تر است و البته دلیل آن مشخص نیست، اما گفته می شود که امکان دارد به دلیل هورمون استروژن باشد.

وی گفت: بیشترین زمان شیوع سرطان تیروئید در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی است و عوامل ایجاد کننده به خوبی شناخته شده نیست اما امکان دارد که تغییرات محیطی اعم از تغذیه و اشعه های یونیزان در بروز آن نقش داشته باشند.

وی با اشاره به این که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان تیروئید بسیار پائین(یک درصد) است، افزود: به دلیل روش های پرتونگاری جدید مانند سونوگرافی،سی تی اسکن،ام آر ای وپت اسکن که بیماران به دلایل مختلف برای تصویربرداری مراجعه می کنند و به صورت اتفاقی متوجه وجود توده تیروئیدی می شوند.

سرطان تیروئید خوش خیم یا بدخیم؟

وی تأکید کرد: خوشبختانه اکثر توده های تیروئیدی خوش خیم هستند اما با این حال موجب نگرانی و اضطراب بسیاری برای بیمار و پزشک می شود زیرا ۷درصد مردم دچار این توده ها هستند که امکان دارد با روش های خیلی دقیق تا ۶۰ الی ۷۰درصد توده ای در تیروئید کشف شود و فقط ۵درصد آنها توده بدخیم هستند.

متخصص داخلی و فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم متذکر شد: سیر سرطان تیروئید خوب است و طول عمر بیماران طبیعی است و به دلیل آن فوت نمی کنند و این خیلی مهم است که برای بیماران بررسی و جراحی مناسبی بدون درمان های اضافه انجام گیرد زیرا درمان های اضافه مانند جراحی خیلی وسیع یا درمان با یدرادیواکتیو نیز امکان دارد عوارضی را در پی داشته باشد.

وی توصیه کرد: زمانی که افراد جامعه بیمار نیستند دنبال انجام سونوگرافی تیروئید نباشند زیرا در بسیاری از مواقع بین ۱۹ تا ۶۸درصد یک تود تیروئیدی کشف می شود که به رغم خوش خیم بودن موجب ایجاد نگرانی می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *