جمعه , ۱ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سلامت / بیماریها و درمان / علل و درمان بیماری صرع

علل و درمان بیماری صرع

بیماری صرع,علل بیماری صرع

 برای پیشگیری از بروز صرع، حذف بی خوابی و استرس از زندگی و خودداری از مصرف الکل و برخی داروهای آرام  بخش ضروری است.

دکتر داریوش افشاری ، ژنتیک را عامل اصلی در زمینه ایجاد بیماری صرع عنوان کرد و افزود: علاوه بر ژنتیک عوامل دیگری از جمله عوامل متابولیکی و نیز عواملی مانند ضربه مغزی، سکته مغزی و وجود تومور در مغز نیز می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به صرع شود.
وی تصریح کرد: شروع بیماری صرع در دوران کودکی و نوجوانی بیشتر منشا ژنتیکی و متابولیکی داشته و در سنین بالاتر عمدتا عوامل دیگر غیر از عوامل ژنتیکی در بروز صرع دخیل هستند.

به گفته افشاری تفاوت تشنج‌های ناشی از صرع با دیگر تشنج‌ها، تکرار این تشنج‌ها در طول زندگی فرد است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه ۷۵ درصد موارد صرع با استفاده از دارو قابل کنترل است، گفت: بیماران باید حداقل دو سال دارو مصرف کرده تا بتوان تشنج‌های صرع در آنها را کنترل کرد.

افشاری بر اهمیت خواب به موقع و کافی در بیماران مبتلا به صرع اشاره و تصریح کرد: بی‌خوابی و نیز استرس‌هایی که بی‌خوابی را به دنبال داشته باشد، می‌تواند تشنج‌های صرع را افزایش دهد.

وی شروع تشنج در برخی موارد صرع را با علائمی همراه دانست و اظهار کرد: برخی بیماران پیش از شروع تشنج بوی خاصی را استشمام می‌کنند یا تصویر خاصی را می‌بینند که این علائم به آنها هشدار می‌دهد که تا چند دقیقه دیگر دچار تشنج می‌شوند.
افشاری تصریح کرد: برخی بیماران نیز در روزهایی که احساس ناخوشایندی و کسالت داشته یا درد معده دارند، متوجه می‌شوند که در آن روز دچار تشنج می‌شوند.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه تشنج‌های صرع با گذشت چند دقیقه خود به خود متوقف می‌شود، گفت: در این زمان بهتر است دست و پای بیماری که دچار تشنج شده را گرفت تا با برخورد به اجسام اطراف دچار آسیب نشود.

وی تصریح کرد: در این زمان همچنین باید بیمار را به پهلو خواباند تا کف و بزاق به داخل ریه او نرود و زمینه‌ساز عفونت‌های ریه نشود. در صورت قفل شدن دهان باید دهان را باز کرد و زبان را از لای دندان‌ها بیرون آورد.

صرع یکی از شایع ترین بیماری هایی است که به پزشک متخصص مغز و اعصاب ارجاع می شود .اثرات فردی، اجتماعی و اقتصادی صرع به لحاظ شیوع بالا این بیماری باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. لذا فرآیند آشنایی با این بیماری که شامل، تشخیص صرع از حملات غیر صرع، تعیین علت، نوع تشنج و درمان مناسب حائز اهمیت می باشد و بدین خاطر به سوالات متعددی که در ذهن بیمار و خانواده ممکن است به وجود آید به اختصار جواب داده می شود. این گفتگو در پی تماس های مکرر خوانندگان مجله یا روابط عمومی و جهت رفع مشکلات ذهنی آنان تهیه شده است.

بیماری صرع,علل بیماری صرع

۱- صرع چیست؟

صرع به تکرار تشنج در یک فرد بدون علت خاص اطلاق می شود بنابر باور غلط برخی، افراد صرع را بیماری ای دانسته اند که باید آن را مخفی نمود و غیر قابل درمان می باشد.که با توجه به تعریف بالا این باور غلط بوده و نیاز است که فرهنگ جامعه را بدان تغییر داد.

۲- چه تعداد از مردم بیماری صرع دارند؟

طبق مطالعات بیش از یک درصد مردم برخی از اشکال صرع را دارند یا در طول زندگی خواهند داشت.

۳- آیا تشنج علل خاصی دارد؟

در حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد علت خاصی برای آن قابل ارزیابی نیست و در بقیه موارد کاهش یا افزایش برخی مواد مثل قند، کلسیم، منیزیم و…عفونت های مغزی، تومور وآبسه مغزی، سکته، ضربه های سر، مسمومیت های دارویی، تب ، و…می تواند دلیل آن باشد.

۴- آیا صرع در سن خاصی دیده می شود؟

همه افراد در هر سنی می توانند گرفتار شوند ولی هر چه سن شروع خیلی کم یا خیلی بالا باشد احتمال اینکه جز موارد ثانویه باشد بیشتر می شود.

۵- آیا حملات انواع مختلف دارند؟

بله حملات برحسب نوع تشنج علائم مختلف دارند، مثلا فرد می تواند بیهوش شود. یا دچار حرکات اتوماتیک وار شود یا اینکه یک منظره را به صورت توهم بینایی داشته باشد یا یک طرف بدن بدون بیهوشی دچار حرکت غیر ارادی شود.

۶- آیا صرع ارثی است؟

در اکثر موارد ارثی نمی باشد و به زبانی دیگر علل ارثی آن بسیار کم می باشد.

۷- آیا صرع مسری است؟

خیر به هیچ عنوان مسری نمی باشد.

۸- در یک بیمار صرعی چه عواملی باعث تشدید حملات می شود؟

در برخی بیماران عواملی مثل بیخوابی، گرسنگی طولانی، استرس، نور خصوصاً نورهای چشمک زن. الکل، برخی غذاهای به اصطلاح سرد و افزایش درجه حرارت می تواند حملات را افزایش دهند.

۹- حمله تشنجی کاذب چیست؟

به این نوع حملات که به آن تشنج با منشاء روانی گفته می شود کاملا شایع می باشد که در این حالت فرد آگاهانه یا ناآگاهانه حملات صرعی را تقلید و شبیه سازی می کند که هم در افراد مصروع و هم غیر مصروع دیده می شود که باید ضمن تشخیص آن (چون باعث می شود که فرد، مصروع تشخیص داده شود یا اینکه در فرد مصروع باعث افزایش مقدار دارو شود) نسبت به علت بروز آن که بیشتر جنبه های سود جویی یا توجه بیشتر دارد با همکاران روانپزشک مشورت شود.

۱۰- آیا هر فردی که تشنج می کند صرع دارد؟

همانطور که در سوال اول جواب داده شد صرع تکرار تشنج عامل محرک و اولیه است. مثلا در فردی که دچار سکته مغزی می شود می تواند دچار تشنج تکرار شونده که در این حالت صرع نامیده نمی شود.

۱۱- روش تشخیص صرع چیست؟

توسط پزشک متخصص مربوط که عمدتاً با دو روش شرح حال و مشاهده بالینی و در تکمیل آن نوار مغزی می باشد.

۱۲- آیا فرد مبتلا به صرع ممکن است نوار مغزی طبیعی داشته باشد؟

بله در حدود ۱۰ درصد موارد ممکن است نوار مغزی طبیعی باشد. البته طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن آن بستگی به عواملی دارد که بعداً توضیح داده خواهد شد.

۱۳- چه بیمارانی نیاز به درمان دارند؟

همه ی بیمارانی که بیش از یک بار تشنج دارند یا بیمارانی که یک بار تشنج داشته اند. در شرایط خاصی مثل شغل فرد و… نیاز به درمان دارویی دارند.

۱۴- چه زمانی باید دارو ادامه یابد؟

حدوداً ۳ الی ۵ سال نیاز است که درمان ادامه یابد و در برخی موارد مثل مواردی که بیمار با چند دارو کنترل می شود یا برخی صرعهای خاص یا در مواردی که علل ثانویه دارد نیاز است که مدتهای طولانی تری یا حتی مادام العمر بیمار دارو استفاده نماید.

۱۵- آیا قطع ناگهانی دارو خطری دارد؟

قطع دارو باید تدریجی و تحت نظر پزشک باشد قطع ناگهانی دارو توسط خود بیمار خطرناک و ممکن است باعث حالتی به نام صرع پایدار شود که در این حالت فرد دچار تشنج با زمان طولانی تر و خطر جانی نیز دارد.

۱۶- آیا زنان مصروع می توانند ازدواج و بچه دار شوند؟

بله این افراد می توانند ازدواج کنند و تحت نظر پزشک بارداری طبیعی داشته باشند و هیچگونه مانعی جهت ازدواج ندارند.

۱۷- آیا در زمان بارداری فرد باید دارو را ادامه دهد؟

بله در زمان بارداری با توجه به نوع دارو و تعداد حملات باید مصرف دارو ادامه یابد البته باید از داروهایی استفاده نمود که خطری جهت مادر وجنین نداشته باشد.

۱۸ – آیا مصرف دارو در زمان بارداری باعث افزایش عوارض روی جنین می شود؟

با انتخاب درست دارو و پیگیری مربوطه حدوداً نیم درصد نسبت به افراد عادی این رقم بالا می رود که قابل توجه نمی باشد.

منبع : hidoctor.ir/rasekhoon.net

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *