شنبه , ۲ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سرگرمی / قشم ؛ جزیره دلفین‌ها و آهوها

قشم ؛ جزیره دلفین‌ها و آهوها

جزیره قشم

 مدآنلاین: جزیره زیبای قشم در حد فاصل خلیج فارس و دریای بزرگ عمان و در دهانه تنگه هرمز واقع شده است. این جزیره زیبا حدود ۱۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و بین جزایر خلیج فارس بزرگترین جزیره از نظر وسعت است. مناطق طبیعی بکر و دیدنی این جزیره را از جزایر دیگر متمایز کرده است. این جزیره به دلیل همجواری با جزایری مثل لارک، هنگام، هرمز، تنب بزرگ، تنبگ کوچک و ابوموسی از موقعیت جغرافیایی خاصی برخوردار بوده و دارای اهمیت استراتژیکی دیده بانی و دروازه بانی خلیج فارس است .
به نوشته برترین‌ها، قِشم بزرگترین جزیره خلیج فارس و بزرگترین جزیره غیر مستقل دنیاست. شهر قشم در شرقی‌ترین نقطه جزیره واقع شده‌است. جزیره‌های هنگام ، هرمز و لارک در اطراف قشم هستند. بعضی جزیره‌های کوچک اطراف قشم وجود دارند که فاصله کمی با ساحل جزیره دارند و با جزر و مد به ساحل جزیره می‌پیوندند و می‌گسلند. همین باعث نامگذاری این چند جزیره کوچک بعنوان «جزایر ناز» شده است که گویی در پیوستن به جزیره ناز می‌کنند !
عمده فعالیت صورت گرفته دراین جزایر صیادی است. به تازگی طبیعت بکر و ساحل زلال این جزایر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، که در این میان جزیره هنگام به خاطر نزدیکی به جزیره قشم و زیستگاه دلفین‌ها، آهوها (جبیرها) و تنها پارک کروکودیل ایران بیشتر از بقیه گردشگر جذب می‌کند.
جاذبه‌های گردشگری

غارهای خربس

در فاصله ۱۰ کیلومترى غرب شهر قشم، خربس در میان کاسه‌اى وسیع قرار گرفته که اطراف آن را دایره‌وار تپه‌هاى کوتاه و بلند مرجانى پوشانیده‌اند . این روستا حداقل تا زمان ساسانیان (۱۴۰۰ سال قبل) مکانى آباد و محل تردد سیاحان و کشتى‌بانان بوده است

 

غارهای خربس
روستاى بزرگ خوربیز یا خربس خربز (XARBEZ) اکنون کاملاً ویران شده و جز کلاته گورستان و برکه‌اى از آن باقى نمانده است . نام خربس خود واژهاى است که در زبان پهلوى از آن مى‌توان نشان یافت . در جلو همین قلعه، در فاصله‌ نه چندان دور از غارهاى خربس، گورستانى وسیع و قدیمى وجود دارد که هم گورهاى پیش از اسلام و هم بعد از اسلام در آن دیده مى‌شود . در میاندشت خربس، وقتى رو به شمال بایستیم، آثار ساختمانى قلعه مخروبه‌اى از سنگ را مى‌بینیم که احتمال مى‌رود در دوران بعد (از صفویه به بعد) آن سنگچین‌ها را چندبار بازچین کرده و دوباره فروریخته باشد.

این غارها که از پدیده‌هاى کهن زمین‌شناسى به شمار مى‌روند، همراه با دیگر پدیده‌ها و کوه‌ها و خود جزیره قشم دنباله چین‌خوردگى‌هاى رشته کوه‌هاى زاگرس هستند که در هزاره‌هاى گذشته از زیر آب سربرآورده‌اند. روشن است که این غارها در دوره‌هاى تمدنى بعد دچار دگرگونى و تغییرات دیگرى شده‌اند . غارهاى خربس را به لحاظ شکل و ساختار با دخمه‌هاى آذربایجان، کردستان، لرستان، بوشهر، اهواز و شوشتر مقایسه مى‌کنند. غارهاى خربس به ویژه از نظر فضاهاى درونى شکل و طرح اولیه خود را حفظ کرده و به همان صورت کهن خود باقى‌مانده است .
قلعه پرتغالی‌ها

 

قلعه پرتغالی‌ها

آلبوکرک، جزایر دهانه خلیج فارس را تصرف کرده و از این طریق بر راه بازرگانی دریایی بین هند و اروپا تسلط یافت. چیرگی پرتغالی‌ها بر این آبراه مهم دریایی ۱۱۰ سال طول کشید. این قلعه در سال ۱۵۰۷ میلادی به فرمان  «آلفونسو آلبرکرک» دریانورد پرتغالی در جزیره قشم احداث شد . سرانجام در سال ۱۶۲۳ میلادی این قلعه و دیگر پایگاه‌ها در دهانه خلیج فارس را یکی از سرداران صفوی متصرف شد و ایرانیان تا امروز بر این پرارزش‌ترین آبراهه دنیا چیره هستند .

قلعه پرتغالی‌ها

قبرستان انگلیسی‌ها

از این مکان که در ۱۳۵ کیلومتری شهر قشم در بندر باسعیدو قرار دارد و تنها قبر شماری از ماموران دولت انگلیس، دکل دیدبانی و قلعه کوچک ساحلی، اسکله سنگی و توپ باقی مانده است. این قبرستان باقی مانده محل زندگی شماری از انگلیسی‌ها در زمان فتحعلی شاه است. از جمله موارد دیدنى این قبرستان علاوه بر سنگ گورهاى قدیمى و شکسته، وجود یک ستون یادبود در آن است که همچنان تا به امروز به یادگار مانده است. البته سنگ نبشته‌هاى این بنا را نیز شکسته‌اند و چنین که پیداست بیشتر قبرها ویران و نبش شده است.

قبرستان انگلیسی‌ها

گنبد نمکی

کوه نمکی – کوه نمکدان – در قسمت جنوب غربی جزیره، ویژگی عمده مجموعه کوهستانی غربی را تشکیل می‌دهد. این کوه که به شکل مخروط است تا ارتفاع ۳۹۷ متر (قلهٔ کوه نمکدان) می‌رسد. ساختار نمکی این کوه از انباشته شدن صخره‌های آذرین با رسوبات تشکیل شده است. کوه گنبد نمکی، با بقایای معادن نمک باستانی و چشمه‌های آب شور، به خودی خود یک «اثر تاریخی طبیعی دیدنی» با امکانات آموزشی و تفریحی را به وجود آورده است.

چاه‌های طلا

چاه‌های طلا

تعداد چاه‌ها بیش از ۵۰ الى ۶۰ حلقه است که عموماً آب دارند مگر آنها که از گل و لاى انباشته شده و بایستى لایروبى شوند. بعضى نوشته‌اند آب آنها از باران و سرریز تل و صخره بالادست تأمین مى‌شده است به همین دلیل «تل آو» نامیده شده‌اند و به مرور به «طلا» شهرت یافته‌اند . چاه‌هاى کنده شده در بندر لافت که در سنگ شیست کوه و در مکانى گود حفر شده‌اند و به مثابه «آرتزین» عمل مى‌کنند . چندین درخت کهور کهن، ساقه‌هاى پیچ در پیچ و گره خورده و قطور خود را درون سنگ فرو برده‌اند تا ریشه‌شان را به آب برسانند. مردم منطقه این چاه‌هاى آب و درختان را مقدس مى‌شمارند و در کنار چاه‌ها و زیر سایه درختان قربانى مى‌کنند و بر شاخه‌هاى کهن‌ترین درخت با پارچه‌هاى سبز دخیل بسته‌اند. مردم بومى معتقدند که این درخت‌ها حافظ و نگهبان آب چاه‌ها هستند و سرسبزى آنها نشان‌دهنده وجود آب شیرین در محل است. آب شیرین و زلال در سفره زیرزمینى و در سنگ شیست جریان دارد که در گودى‌ها تا ۱۰ متر و در بلندى‌هاى در عمق بیشترى به آب رسیده‌اند. مردم معتقدند که در قدیم تعداد چاه‌ها ۳۶۶ حلقه (طبق روزهاى سال کبیسه) بوده که هر چاه به مصرف یک روز در طى سال مى‌رسیده است. از این چاه‌ها امروزه نزدیک به ۷۰ حلقه باقى‌مانده است.

دره ستاره‌ها

بر اساس یک افسانه قدیمى جزیره نشینان، دره ستاره‌ها را شب هنگام محل آمد و شد ارواح و اجنه مى‌دانند که این باور از نظر علمى هنوز اثبات نشده است .
بنا به تحقیق آنوبانینى؛ اهالى محل عقیده دارند ستاره‌اى از آسمان افتاده و اشکال عجیبى را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است . دره ستاره‌ها با قدمت حدود ۲ میلیون سال، که بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشى از باد و باران و رگبارها به وجود آمده است، شاهکار کم‌نظیر طبیعت در جزیره زیباى قشم است. قدمت دره ستاره‌ها مربوط به دوره زمین شناسى سنوزوئیک (حدود ۲ میلیون سال) است . از شهر قشم که به سمت ساحل جنوبى آن حرکت کنید به روستاى «برکه خلف» مى‌رسید . روستاى برکه خلف در فاصله ۵ کیلومترى از شمال این روستا یکى از زیباترین جلوه‌هاى فرسایش در جزیره قابل مشاهده است . ادامه راه، جاده خاکى است که شما را به دره ستاره‌ها مى‌رساند. نوشته زیر به طور دقیق متن تابلوى راهنماى نصب شده در محل دره ستاره هاست .

دره ستاره‌ها

منظره‌هاى این دره واقعاً زیبا و جالب هستند. در گوشه و کنار ستون‌ها و کنگره‌ها با اشکال متنوع و جالب به چشم مى‌خورند و بین اینها راه‌هاى تنگ و باریک و گاهى پهن و وسیع وجود دارد. علاوه بر این شکاف‌ها و سوراخ‌هاى بزرگ و کوچکى هم ایجاد شده‌اند که ممکن است این تصور را ایجاد کنند که موجودى عجیب و غریب در دل آن تاریکى‌ها زندگى مى‌کند. با وجود این اشکال و طرح‌هاى عجیب بیخود نبوده که در شب‌هاى تاریک مردم فکر مى‌کردند اشباح و اجنه در این دره رفت و آمد مى‌کنند .
از دیگر مکان‌های گردشگری این جزیره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– خلیج لاک پشت‌ها
– مدرسه تاریخی کمالیه ( در روستای بند حاج علی)
– بندر و شهر صیادی سوزا
– زیستگاه فلامینگوها
– نخلستان
–  ساحل تخم‌گذاری لاک پشت‌های دریایی ( در ساحل روستای شیب دراز ، در فصل بهار)
– جزیره هنگام و طاق‌ها و غارهای ساحلی آن
–  اسکله صیادی سلخ
–  بام قشم (دشتی مسطح و پر درخت در ارتفاع ۲۲۰ متر از سطح دریا و دارای چشم‌انداز به دریا از جنوب و از شمال ، آب انبار و آهوی وحشی جبیر)
– کاسه سلخ ( برهوتی وسیع و بی آب و علف با میلیون‌ها تپه مخروطی شکل کوچک و بزرگ ، چشمه آب معدنی نمک و سولفور
– کوه مخروطی نمکدان به قطر قاعده ۷ کیلومتر و ارتفاع بیش از ۳۰۰ متر.
– غارهای نمک (که اخیرا توسط کارشناسان کشور چک مطالعه و اندازه‌گیری شده و با بیش از ۵/۵ کیلومتر از جمله طولانی‌ترین غارهای نمک جهان تخمین زده می‌شود)
– چشمه‌ها و حوضچه‌های نمک ( در پای کوه نمکدان)

جنگل حرا

منطقه حفاظت شده حرا و تالاب بین‌المللی خور خوران، مجموعه جنگل‌های درختان سرسبز ساحلی مانگرو یا حرا است که در حوالی جزیره قشم، بندرپل، جزیره هرمز و بندر خمیر در استان هرمزگان قرار دارد که با آبراهه‌های آن با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی از منابع توریستی و دیدنی استان هرمزگان است و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند

.

درختان حرا، در قسمت‌های کم عمق خور خوران کنار و روی تپه‌های جزیره مانندی که هنگام پایین رفتن آب دریا از آب بیرون می‌مانند قرار گرفته‌است. عمق آب این مناطق از یک تا یک و نیم متر تجاوز نمی‌کند؛ بنابراین جنگل هنگام بالا آمدن آب دریا، در آب‌های خلیج فارس به حالت شناور می‌ماند و با فروکش کردن آب دریا به مدت ۶ تا ۷ ساعت مانند جنگل‌های مناطق خشک نمایان ‌میشود. مساحت کل جنگل‌های حرا ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار و مساحت حوزه جزیره قشم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار تخمین زده شده‌است.

جنگل حرا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *