جمعه , ۱ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سلامت / بیماریها و درمان / لخته خون در رگ ها

لخته خون در رگ ها

لخته خون در رگ ها
لخته خون

فود رژیم: هنگامی که یک لخته خون در رگ ها رخ دهد آن ترومبوآمبولی وریدی (VTE) نامیده می شود. لخته شدن خون یک مسئله جدی است و می توان آنها را تهدید کننده زندگی دانست. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، حدود ۹۰۰۰۰۰ نفر در ایالات متحده تحت تاثیر این شرایط در سال قرار دارند. سی دی سی اغلب تخمین می زند که ۶۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ نفر از این شرایط می میرد.
اگر شما حتی کمی نگران هستید شما که ممکن است یک لخته خون داشته باشید شما باید با دکتر خود تماس بگیرید علائم لخته شدن خون می تواند متفاوت باشد ممکن یک لخته خون بدون علامت باشد.
لخته خون در پا
لخته خون در قفسه سینه
لخته خون در شکم
لخته خون در مغز

لخته خون در پا

یک لخته خون که در یکی از وریدهای بزرگ در بدن شما نشان داده شده است ترومبوز ورید عمقی (DVT) نامیده می شود شایع ترین محل در یکی از پاهای شما یا در منطقه ران است در حالی که صرف وجود یک لخته در پاها به شما صدمه نمی زند ولی لخته می تواند شکسته و شل شده و در ریه های شما قرار گیرد این امر منجر به یک بیماری جدی و بالقوه کشنده معروف به آمبولی ریوی (PE) می شود.
تورم، قرمزی، درد و حساسیت، همه نشانه هایی از یک لخته خون در پا هستند به ویژه هنگامی که این علائم تنها در یک پا رخ دهد برخی از شرایط دیگر و عوامل است که می تواند این علائم را با این حال توضیح دهد وجود دارد.

تشخیص لخته خون در پا:

درد ممکن است در اثر یک گرفتگی شدید عضله ( اسب چارلی ) باشد اگر پای شما متورم است و علت لخته در عروق باشد بالا بردن و یا گذاشتن یخ روی پا تورم را کاهش نمی دهد اما اگر تورم کاهش یافت ممکن است یک آسیب عضلانی داشته باشید.
با داشتن یک لخته خون در پا با بدتر شدن، پای شما گرم می شود شما حتی ممکن است متوجه یک کمی قرمزی و یا رنگ آبی پوست خود بشوید.
شما نباید در مورد یک لخته نگران نباشید اگر درد ساق پای شما با ورزش بدتر می شود و با استراحت از بین می رود که به احتمال زیاد به جای یک DVT در اثر یک جریان خون ضعیف از طریق سرخرگ است.

لخته خون در قفسه سینه

لخته شدن خون در پایین پاها شایع تر است اما آنها می توانند در دیگر قسمت های بدن نیز رخ دهند که در آن لخته تشکیل می دهند
به عنوان مثال، هنگامی که یک لخته خون در شریان های قلب رخ دهد جریان خون  را بلوک و می تواند سبب یک حمله قلبی شود و یا می تواند به شش ها رفته و منجر به آمبولی ریوی (PE) شود هر دو می تواند تهدید کننده زندگی باشند و علائم مشابهی دارند.
درد قفسه سینه یک نشانه است که مشکلی وجود دارد اما آن می تواند در اثر یک حمله قلبی، یک آمبولی ریوی PE و یا فقط یک سوء هاضمه باشد.

تشخیص لخته خون در قفسه سینه:

با توجه به نظر مالدونادو درد قفسه سینه که در اثر یک PE می آید ممکن است درد تیز باشد که با هر نفس احساس بدتر و بدتر می کنید این درد نیز ممکن است با تنگی نفس ناگهانی، یک ضربان قلب سریع و احتمالاً حتی یک سرفه آمده همراه باشد.
دردی که بیشتر شبیه نشستن یک فیل روی سینه است ممکن است نشانه ای از یک رخداد بالقوه قلبی، مانند حمله قلبی یا آنژین باشد درد همراه با حمله احتمالی قلب ممکن است در قفسه سینه در مرکز احساس شود همچنین ممکن است به قسمت سمت چپ فک و یا شانه و بازوی چپ شما انتشار یابد.
اگر درد قفسه سینه با احتقان یا خس خس سینه است بیشتر یک عفونت یا آسم است.

لخته خون در شکم

هنگامی که یک لخته خون در یکی از وریدهای بزرگ ( ورید مزانتریک ) که خون را از روده تخلیه می کند رخ دهد ترومبوز نام دارد در اینجا یک لخته خون می تواند گردش خون از روده را متوقف و باعث آسیب های داخلی در آن منطقه شود تشخیص لخته در شکم در اوایل ممکن است به یک چشم انداز بهتری منجر شود.
برخی از افراد نسبت به دیگران بیشتر در معرض خطر این نوع از لخته هستند کارولین سالیوان، استادیار در دانشکده پرستاری دانشگاه کلمبیا می گوید اگر یکی از بیماری های زیر ( عامل تورم بافت اطراف رگ ها ) باشد این شامل هر کسی  که دارای بیماریهای زیر باشد می تواند بشود از جمله:
آپاندیسیت
سرطان
دیورتیکولیت
پانکراتیت یا تورم حاد پانکراس
قرص های ضد بارداری و داروهای استروژن نیز شانس داشتن این نوع لخته را افزایش می دهد.

علائم و نشانه های لخته در شکم :

علائم و نشانه های یک لخته در شکم ممکن است شامل درد شکم، نفخ و استفراغ باشد سالیوان می گوید اگر درد معده پس از خوردن و یا در طول زمان بدتر شود این احتمال وجود دارد که با یک لخته همراه باشد.
این درد ممکن است شدید و به نظر می رسد بدترین دردی باشد که یک فرد می تواند تجربه کند.

لخته خون در مغز

لخته های خون در اتاق قلب و یا در داخل شریان کاروتید در گردن شما این پتانسیل را دارند که به مغز شما سفر نماید و می تواند به سکته مغزی منجر شود.
نشانه های سکته مغزی عبارتند از:
ضعف یا بی حسی در یک طرف از بدن.
اختلالات بینایی.
مشکل در به وضوح صحبت کردن.
اختلال در راه رفتن.
ناتوانی در به وضوح فکر کردن.
او می گوید بر خلاف بسیاری از نشانه های دیگری از لخته شدن خون، به احتمال زیاد با سکته احساس درد ندارید اما ممکن است سردرد وجود داشته باشد چه هنگام باید به پزشک مراجعه کنید
اگر شما فکر می کنم ممکن است یک لخته خون وجود داشته باشد به پزشک مراجعه نمایید. هر چه زودتر لخته خون تشخیص داده شود و هر چه زودتر درمان آغاز شود احتمال آسیب دائمی می تواند کاهش یابد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *