شنبه , ۲ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / اقتصاد / مدیریت و مقابله با استرس ناشی از آن
استرس

مدیریت و مقابله با استرس ناشی از آن

اگر بخواهیم واقعا صادق باشیم، عهده دار شدن مسئولیت مدیریت یک کسب و کار فارغ از تمام مزیت ها و خوبی هایش، استرس و فشار فراوانی را به همراه دارد. هر روز باید در چرخه ای تلاش کنید که هدف اصلی آن جلب مشتری های بیشتر ضمن حفظ مشتری های قدیمی است که البته علاوه بر این دو فاکتور، مسئولیت ها و جوانب متعدد دیگری نیز وجود خواهند داشت که رسیدگی به آن ها از وظایف اصلی یک مدیر کارآزموده است.

همه این عوامل دست به دست هم داده و سبب می شوند که ایفای چنین نقشی همراه با تنش و استرس بالا باشد. از این رو اگر بگوییم زندگی مدیر یک کسب و کار به ویژه انواع نوپای آن ها، از زندگی هر کس دیگری استرس زا تر است، اغراق نکرده ایم. این موضوع به ویژه اگر کسب و کارتان را به تنهایی اداره می کنید، بیشتر حس می شود چرا که یک تنه باید نقش های زیادی را اجرا کنید و در کنار آن قابلیت رهبری تیمتان را نیز داشته باشید.در اینجا روش های مقابله با استرس به طور کلی بیان شده است.

مقابله با استرس

پر و بال دادن به یک کسب و کار نوپا همواره سخت بوده و خواهد بود و دقیقا به همین علت است که یادگیری روش های موثر مقابله با استرس کاری باید در صدر اولویت های یک مدیر قرار گیرد چرا که در دراز مدت می تواند فرد را از نظر روحی و فیزیکی تحت تاثیر خود قرار دهد و سبب شود وی تصمیم گیری های غیر منطقی و غیر اصولی انجام دهد که این نیز به نوبه خود، شرایط کاری و پیشرفت کسب و کار را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

+  با آرامش  به مقابله با استرس بروید.

 مدیتیشن کنید!

اگر تا به حال هیچ کاری برای دست یابی به آرامش درونی خود انجام نداده اید، پس لازم است که فعالیت هایی نظیر یوگا را امتحان کنید. بسیاری از مردم از تاثیرات متعدد و مفید این گونه ورزش ها آگاه هستند اما از مهم ترین نتایج آن ها، تاثیر بر توانایی تفکر و ذهن در دراز مدت خواهد بود. در نتیجه مهارت شما برای نگاه کردن به زندگی به گونه ای برنامه ریزی شده و منظم بالا می رود و بسیار راحت تر از گذشته تمرکز خواهید کرد.

مدیتیشن
مقابله با استرس

از کلمات جادویی استفاده کنید

چه کلمه ای است که بیشتر از همه به شما آرامش می دهد و در مواقع عصبانیت، به فروکش شدن تدریجی آن کمک می کند؟ شاید تعجب کنید اما هر کسی برای خود چنین کلمه را سراغ دارد. از جمله قدرتمند ترین این گونه کلمات، واژه “نه” است! بله درست است تنها یک نه ساده. اگر توانایی نه گفتن به موقعیت های تنش زا و شرایطی که شما را اذیت می کنند، داشته باشید استرس و فشار به زودی از بین خواهند رفت.

باید بدانید که شما یک ابرقهرمان نیستید! درست انسانی هستید همانند بقیه افراد، همان طور که قابلیت های مختلفی دارید، ممکن است نقطه ضعف هایی نیز داشته باشید. به همین دلیل زمانی که بر فعالیت هایی تمرکز می کنید که متوجه نقاط قوت شما هستند، احساس شادمانی خواهید کرد و بدین ترتیب با فشار و استرس کاری مقابله کنید.

چربی ها را بسوزانید

ممکن است این جمله را تاکنون یک میلیون بار شنیده باشید، اما به دلیل اهمیت بالای آن، باز هم تکرارش خواهیم کرد. از فوق العاده ترین روش های کاهش فشار و استرس، ورزش کردن است! مدیتیشن ذهنتان را ورزش می دهد، اما باید این کار را برای بدنتان نیز انجام دهید و برای آن نیاز به یک برنامه روزانه منظم خواهید داشت. حتی پیاده روی و یا دو آهسته می تواند بسیار موثر واقع شود.

طبیعت گردی کنید

گفتن این جمله به یک مدیر که برای ساعاتی هم که شده در طی هفته، کار را فراموش کن و به تقویت روحیه خود بپرداز، همانند آن است که نوزادی از شیر خوردن محروم شود. اگر چه ممکن است در ابتدا مقداری دشوار جلوه کند اما باید آن را به عنوان مدیر یک کسب و کار موفق تمرین کنید. برنامه ای در طبیعت برای خود ترتیب ببینید و یک آخر هفته را به آن اختصاص دهید، این عمل سبب آرامش اعصابتان و تقویت قوای شما برای مواجه شدن با فشار ها و استرس های کاری می شود.

دفتر کار خود را متحول کنید

در مورد قبل گفتیم که طبیعت گردی یکی از راه کار های موثر در جهت کاهش فشار کاری و مقابله با آن است. ممکن است بعضی از مدیران بگویند که به دلیل مشغله های زیاد کاری فرصت چنین گردش هایی را ندارند، اما اگر طبیعت را به دفتر کار خود بیاورید چه؟ گیاهانی که دوست دارید و از نگاه کردن به آن ها لذت می برید را به دفتر کارتان اضافه کرده، کمی تغییر دکوراسیون دهید و حال و هوای آن را به آن چه که می پسندید نزدیک کنید. هر چه انطباق بیشتری از نظر روحی به محیط کار خود داشته باشید، استرس نیز بیشتر و بیشتر از بین خواهد رفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *