شنبه , ۲ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / سرگرمی / مشهورترین مجسمه های دنیا

مشهورترین مجسمه های دنیا

پارسا سیتی: مجسمه ها توسط انسان از دوران ماقبل تاریخ برای انواع دلایل در تمام اندازه ها ایجاد شده اند. یکی از اولین مجسمه ها به ارتفاع ۲۹.۶ سانتی متر به نام شیر مرد تقریبا ۳۲۰۰۰ سال پیش ساخته شد. عجایب هفت گانه اصلی جهان شامل دو مجسمه می شود: غول رودس و مجسمه زئوس در المپیا. امروزه مجسمه ها در سراسر جهان به نمایندگی از خدایان مذهبی ، وقایع تاریخی و افراد با نفوذ ساخته شده اند. مجسمه های لیست ما به عنوان عناصر ایستاده در بیرون در نظر گرفته شدند اگرچه برخی از آنها از زمان ایجادشان به موزه منتقل شده اند.

۱۰ پری دریایی کوچک (Little Mermaid)

پری دریایی کوچک

مجسمه پری دریایی کوچک بر روی سنگی در بندر کپنهاگ در دانمارک قرار دارد ، گردشگرانی که برای اولین بار آن را می بینند، اغلب از اندازه ی نسبتا کوچک مجسمه شگفت زده می شوند. مجسمه پری دریایی تنها ۱.۲۵ متر ارتفاع و حدود ۱۷۵ کیلو گرم وزن دارد. این مجسمه در سال ۱۹۱۳ توسط  ادوارد اریکسن به مناسبت روز بازی پری دریایی کوچک ساخته شد. این بانوی بیچاره چندین بار سرش را از دست داد اما دوباره بازسازی شد. مقامات اعلام کردند که برای جلوگیری از خرابکاری بیشتر و جلوگیری از بالا رفتن گردشگران بر روی آن، ممکن است این مجسمه از بندر نقل مکان کند.

۹  شیرهای دلوس (Lions of Delos)

شیرهای دلوس

جزیره دلوس * واقع در نزدیکی میکونوس ، یکی از مهم ترین مکان های اساطیری ، تاریخی و باستان شناسی در یونان است. دلوس موقعیتی به عنوان یک پناهگاه مقدس را هزاران سال قبل از اینکه المپیک اساطیری یونان زادگاه آپولو و آرتمیس شود داشت. مجسمه شیرها توسط مردم نکساس به آپولو اختصاص داده شد و حدود ۹ تا ۱۲ شیر سنگ مرمری نگهبان در طول راه مقدس قرار دارند. تنها ۵ شیر سالم ماندند و قطعاتی از ۳ شیر وجود دارد.

۸  مجسمه مادر روسیه (Mother Russia Statue)

مجسمه مادر روسیه

مجسمه مادر روسیه یک مجسمه معروف در مامایِو کورگان در ولگوگراد ، روسیه می باشد که به مناسبت بزرگداشت نبرد استالینگراد است. هنگامی که این بنای یادبود در سال ۱۹۶۷ ساخته شد، با ۸۵ متر ارتفاع بلندترین مجسمه در جهان بود. شکل خودش ۵۲ متر و شمشیرش ۳۳ متر ارتفاع دارد. دویست پله نماد دویست روز نبرد استالینگراد ، از پایین تپه تا بنای تاریخی وجود دارد.

۷  سرهای اولمک (Olmec Heads)

سرهای اولمک

اولمک زندگی تمدن باستانی قبل از کشف آمریکا در زمین های پست استوایی جنوب مرکزی مکزیک بود. تمدن اولمک از ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد تا حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد رونق گرفت. شناخته شده ترین جنبه تمدن اولمک سرهای عظیم کلاه خود دار می باشد. تصور می شود که سرها تصویری از حاکمان باشد هیچ یک از دوسر یا لباس کلاه خودها یکسان آراسته نشده اند و از هم متمایز می باشند. ۱۷ سر عظیم تا به امروز کشف شده است.

۶  کوه نمرود (Mount Nemrut)

کوه نمرود

کوه نمرود ، کوهی به ارتفاع ۲۱۳۴ متر در جنوب شرقی ترکیه در نزدیکی شهر آدیامان است. در ۶۲ سال قبل از میلاد شاه آنتیوخوس در بالای کوه یک آرامگاه که مجسمه های بزرگی از خودش ، دو شیر ، دو عقاب و خدایان فارسی در کنار آن قرار داشت ساخت. قله کوه نمرود چشم انداز وسیعی را از کوه های اطراف فراهم می کند. جاذبه اصلی تماشای طلوع آفتاب از تراس شرقی می باشد که به سرهای بدون بدن رنگ نارنجی زیبایی را می دهد و به حس رمزآلود بودن محل می افزاید.

۵  مجسمه دیوید (David Statue)

مجسمه دیوید

مجسمه دیوید یک شاهکار از مجسمه سازی رنسانس از سال های ۱۵۰۱ تا ۱۵۰۴ است. مجسمه های سنگی ۵.۱۷ متری کتاب مقدس پادشاه دیوید را به تصویر می کشند. برخلاف تصاویر قبلی دیوید که قهرمانی پس از پیروزی او بر علیه جالوت را به تصویر کشیدند، میکل آنژ به نمایندگی از دیوید انتخاب شده است. برای محافظت آن از آسیب ها، مجسمه معروف در سال ۱۸۷۳ به گالری فرهنگستان در فلورانس ، ایتالیا منتقل شد. ماکتش در محل اصلی در میدان دلا سیگنوریا قرار دارد.

۴  مجسمه ابوالهول بزرگ (Great Sphinx)

مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول بزرگ در فلات جیزه در نزدیکی قاهره در مصر قرار دارد، و یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مجسمه ها در جهان است ، اما واقعیت های اساسی درباره آن ، از جمله اینکه چه کسی مدل صورت ها بوده است ، چه زمانی و توسط چه کسانی ساخته شده است هنوز هم مورد بحث می باشد. این بزرگترین مجسمه سنگی در جهان است در حالی که به صورت قابل توجهی از اهرام اطراف خودش کوچکتر می باشد. با توجه به شواهد و نظرات متضاد در طول سال ها ، دیدگاه سنتی نشان دهنده این است که این مجسمه ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد توسط فرعون خافر ، سازنده هرم دوم در جیزه ساخته شده بود.

۳  مجسمه آزادی (Statue of Library)

مجسمه آزادی

مجسمه آزادی هدیه ای از مردم فرانسه به مناسبت صدمین جشن سالگرد امضای بیانیه استقلال ایالت متحده آمریکا بود که بالای جزیره آزادی یکی از معروف ترین نمادها در جهان قرار دارد. ساخت و ساز این مجسمه در جولای ۱۸۸۴ به پایان رسید و سال بعد به نیویورک وارد شد. از سال ۱۸۸۶ تا نسل جت (Jet Age) این مجسمه یکی از اولین نگاه های اجمالی از ایالت متحده برای میلیون ها مهاجر بود.

۲  مسیح نجات دهنده (Christ the Redeemer)

مسیح نجات دهنده

مجسمه مسیح نجات دهنده ، مجسمه عیسی مسیح در ریو دو ژانیرو ، برزیل است. این مجسمه در قله ۷۰۰ متری کورکووادو قرار دارد و چشم انداز وسیعی را از خلیج گوانابارا (Guanabara bay) در شمال و لاگوا رودریگو فریتاس (Lagoa Rodrigo de Freitas) از جنوب ارائه می دهد. این مجسمه ۳۹.۶ متر ارتفاع دارد ، که شامل ۹.۵ متر پایه و ۳۰ متر عرض می باشد. این مجسمه در نوع خود یکی از بلندترین ها در جهان است هرچند لاکونکوردیا در بولیوی کمی بلندتر می باشد. این مجسمه نماد مسیحیت و مهم ترین تصویر از ریو و برزیل می باشد.

۱  موآی (Moai)

موآی

مجسمه های سنگی موآی در جزیره ایستر ، یکی از جزیره های جدا شده بر روی زمین قرار دارند. این مجسمه ها توسط استعمارگران اهل جزایر پلینزی عمدتا بین ۱۲۵۰ و ۱۵۰۰ میلادی حکاکی شده اند. علاوه بر نشان دادن اجداد فوت شده ، موآی ممکن است به عنوان تجسم زندگی قدرتمند و حاکمان سابق در نظر گرفته شوند. بلندترین موآی ساخته شده به نام پرو ، تقریبا ۱۰ متر ارتفاع و ۷۵ تن وزن دارد. سنگین ترین بنای موآی کوتاه ترین بود اما با وزن ۸۶ تن یک مجسمه ناتمام باقی ماند که در صورت تکمیل در حدود ۲۱ متر ارتفاع و ۲۷۰ تن وزن داشت. امروزه حدود ۵۰ موآی در جزیره ایستر یا در موزه های جای دیگر ساخته شده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *