یکشنبه , ۳ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / اقتصاد / چند برابر کردن سرعت پیشرفت

چند برابر کردن سرعت پیشرفت

چند برابر کردن سرعت پیشرفت

چند برابر کردن سرعت پیشرفت

خلاقیت: اگر قرار بود خود امروزین‌تان تحولی را ایجاد کند که دنبال‌اش هستید، پس خیلی زودتر از این‌ها بدان دست یافته بودید. واقعیت این است که ظرفیت خودِ امروز شما همینی‌ست که امروز هستید و لاغیر.

خود امروزین‌تان این توان را داشته که شما را به همین‌جایی برساند که امروز هستید و چه از آن راضی باشید و چه راضی نباشید، این واقعیت امروز شماست که باید آن را پذیرا باشید. آیا معنی این حرف این است که دست روی دست بگذارید و به آن چیزی که پیش آمده، تن دهید و با آن سر کنید؟ واقعیت این است که راهی دیگر جز این باید. چاره، همچنان که از نحوه‌ی بیان صورت مساله مشخص است، در ارتقای همین خودی‌ست که شرایط امروزمان را پدید آورده است و حالا سوالی که پیش می‌آید این است که این ارتقا از کدام راه‌ها ممکن است. عده‌ای این تغییر را در مواجهه و تجربه‌کردن می‌جویند.

بچه که بودیم هر موقع، زمین می‌خوردیم، بزرگ‌تران‌مان که دست نوازش بر سرمان می‌کشیدند، جمله‌ای می‌گفتند که دقیقا شرح همین مواجهه و تجربه‌ی رخ به رخ است؛ می‌گفتند: «عیب ندارد بزرگ شدی» در واقع در خلال آن زمین‌خوردن و درد، بینشی به دست می‌آمد که به واسطه‌ی آن با قبل از این اتفاق، متفاوت‌تر می‌شدیم؛ آن‌چنان که در کلام پدر و مادر و بزرگ‌ترهای‌مان جاری می‌شد که بزرگ شده‌ایم. ولی آیا همیشه باید این تجربه از خلال مواجهه‌ی دردناک با واقعیت‌های زندگی به دست آید و جز این نشاید؛ و اصلا از کجا معلوم که از خلال این مواجهه‌ها و آلامی که پدید می‌آورند، فرصتی به وجود آید یا انگیزه‌ای باشد که تغییری را متناسب با تجربه‌ی از سر گذرانده‌شده در جهت بهبود زندگی فراهم آوریم. در این‌جا به پدیده‌ای می‌رسیم که همواره به صورت امری جانبی و تقویت‌کننده در کنار سایر امور زندگی مطرح شده است و آن، مطالعه است.

مطالعه‌ی درست و هدفمند، چونان اهرم عمل می‌کند و جلوی بسیاری از آن تجربیات دردناک را می‌گیرد که معلوم نیست بعد از وقوع آن‌ها چه بر سرمان می‌آید و آیا مجالی برای درس‌آمزی هست یا نه؟ علاوه بر این، مطالعه در مواجهه با آن خطراتی که در زندگی، گاه و بی‌گاه پیش می‌آید و گریزی هم از آن نیست، فرصتی برای واکنش بهتر، منطقی‌تر و مثمرثمرتر به وجود می‌آورد و همین‌ها کنار هم سرعت پیشرفت را به چند برابر می‌رساند و زمان را که تنها گوهر غیر قابل بازتولید است، حفظ می‌کند. مطالعه را چونان حرکتی حاشیه‌ای و تقویتی در نظر نگیرید، بلکه بدانید که تغییر واقعی و هوشمندانه جز با استفاده از مطالعه، وافی به مقصود نخواهد بود و کاری از پیش نخواهد برد. مطالعه را جزو ضروریات برنامه‌های روزانه‌تان قرار دهید و نتایج‌اش را به تدریج در زندگی‌تان به نظاره بنشینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *