یکشنبه , ۳ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / بانوان / بارداری و زایمان / گرفتگی عضلات ساق پا در دوران بارداری

گرفتگی عضلات ساق پا در دوران بارداری

یکی از ناراحتی های شایع دوران بارداری، اسپاسم  یا گرفتگی عضلات ساق پا ها  خصوصاً در سه‌ماهه دوم و سوم است (پس از هفته بیستم) که بین ۳۰-۵ درصد از مادران باردار از آن شاکی هستند. هر چه ماه های بارداری افزایش یابد، احتمال بروز این مشکل نیز بیشتر می گردد. در این قسمت به علل ایجاد این گرفتگی می پردازیم و توصیه هایی جهت رفع آن به شما پیشنهاد می دهیم.

گرفتگی عضلات ساق پا در دوران بارداری

علل پیدایش گرفتگی عضلات ساق پا :

پزشکان هنوز مطمئن نیستند که در واقع چه چیزی موجب بروز انقباض ناگهانی و دردناک عضلات ساق پا می شود. اما برخی دیگر معتقدند، در هنگام شب که جریان گردش خون در پا ها کم می شود این اتفاق می افتد و برخی دیگر می گویند، کمبود نمک در رژیم غذایی و کاهش کلسیم خون و یا سایر ویتامین ها، منجر به این مشکل می شود. به همین دلیل قرص های مکمل کلسیم و منیزیم را به شما توصیه می کنند.

فشار  آوردن  وزن بر روی عروق خونی و سیاهرگ‌ها و همین طور فشار وزن روی عصب‌های که در قسمت پا قرار دارند نیز از عوامل تشدید این وضع می‌باشند . معمولاً بیشتر افراد شب‌ها بیشتر به گرفتگی عضلات پا دچار می‌شوند  بیش از نیمی از زنان باردار از گرفتگی عضلات ساق پا شکایت دارند. اختلال در خون‌رسانی اندام‌های تحتانی و نبود تعادل بین جذب ویتامین‌ها و الکترولیت‌ها از عوامل مستعد کننده اسپاسم عضلانی است.

توصیه هایی جهت درمان گرفتگی پا :

  • در هنگام گرفتگی عضلات پا، در حالت ایستاده کمی به سمت جلو خم شوید و نوک کف پایی که عضلاتش گرفته است را، به طرف بالا کشیده و پاشنه خود را به سمت زمین فشار دهید. سپس برای مدتی، ساق پا را ماساژ دهید
  • قدم زدن و راه رفتن در اطراف اتاق می تواند، باعث افزایش گردش خون و کاهش درد گردد
  • کشیدن و دراز کردن پا ها و بالا بردن نوک پا می تواند، در کاهش درد موثر واقع گردد
  • در رژیم غذایی خود، مواد غنی از کلسیم، مانند شیر و سایر لبنیات و انواع میوه ها که منابع مهمی از ویتامین ها هستند را جای دهید
  • گرفتن دوش آب گرم، شب ها قبل از خواب، می تواند به کاهش درد در هنگام شب، کمک کند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *