شنبه , ۳۰ تیر ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / بانوان / بارداری و زایمان / ۶ تهدید پاییزی برای مادر و جنین

۶ تهدید پاییزی برای مادر و جنین

یک لباس راحت بپوشید. یک بطری آب همراه داشته باشید و بروید بیرون تا از هوای خوب، ریزش برگ‌های رنگارنگ و طبیعت زیبا لذت ببرید. وقتی از پیاده‌روی خسته شدید و به خانه برگشتید با یک لیوان آب سیب طبیعی از خودتان و کوچولو پذیرایی کنید.

6 تهدید پاییزی برای مادر و جنین

با همه زیبایی‌ها و جذابیت‌هایی که پاییز و زمستان دارند، طی بارداری مشکلاتی را هم به همراه می‌آورند که با رعایت نکات ساده‌ای می‌توانید از بروز این مشکلات جلوگیری کرده و از زیبایی طبیعت و مواهب آن لذت ببرید.

۱- تغییر خلق فصلی

شاید اسم بیماری اختلالات خلقی فصلی را شنیده باشید. عده‌ای از افراد با تغییر فصل تابستان به پاییز و زمستان دچار افسردگی می‌شوند. به دلیل اینکه روزها کوتاه‌تر و مدت تماس با نور خورشید کم می‌شود. این افراد افسرده شده و دچار پرخوری و یا پرخوابی می‌شوند.

در بررسی‌ها دیده شده که خانم‌ها بیشتر از آقایان دچار ( SADاختلالات خلقی فصلی) می‌شوند و بالطبع خانم‌های باردار هم ممکن است به این حالت دچار شوند. اگر در بارداری قبلی این وضعیت را تجربه کرده‌اید یا طی همین بارداری به این مشکل دچار شده‌اید، چند توصیه مفید برایتان داریم:

– هر روز عصر و تا زمانی که هوا روشن است و نور آفتاب موجود است، پیاده‌روی کوتاه مدتی داشته باشید.

– چیدمان خانه و محل کارتان را طوری تنظیم کنید که نور بیشتری وارد اتاق شود.

– تا آنجایی که ممکن است مدت بیشتری را در طول روز خارج از خانه به سر ببرید. در صورت امکان زمان استراحتتان را به بعد از تاریک شدن هوا موکول کنید.

۲- خشکی پوست

با تغییر فصل هوا خشک‌تر و سردتر می‌شود. پوست خشک به مراقبت بیشتری احتیاج دارد. از دست‌ها و صورتتان با مرطوب‌کننده‌ها محافظت کنید. پس از حمام بلافاصله پوست دست، صورت و حتی بدنتان را با مرطوب‌‌کننده‌ها کمی ماساژ دهید. اگر پاشنه پاها یا آرنجتان دچار تورم یا قرمزی شده این نواحی را با وازلین چرب کنید.

بیماری خارش‌داری طی بارداری ممکن است شما را آزار دهد که به نام PUPP خوانده می‌شود؛ پایول‌ها و پلاک‌های کهیری خارش‌دار که شایع‌ترین مشکل پوستی بارداری است.

این ضایعه معمولا در اواخر بارداری اتفاق می‌افتد. خارش شدیدی دارد و در درمان آن، مرطوب‌کننده‌ها به تنهایی موثر نیستند. در صورت بروز این مشکل حتما به پزشکتان مراجعه کنید. آن را با خارش پوستی ناشی از خشکی هوا و پوست اشتباه نگیرید.

۳- ضعف سیستم ایمنی بدن

سرماخوردگی و بدتر از آن آنفلوآنزا هیچ‌وقت و برای هیچ‌کس خوشایند نیست به خصوص اگر در بارداری اتفاق بیفتد. طی بارداری، سیستم ایمنی بدن تضعیف می‌شود و بدن مستعد عفونت‌های مختلف است.

آنفلوآنزا اگر طی بارداری اتفاق بیفتد می‌تواند به یک موضوع تهدیدکننده تبدیل شود و خانم باردار به بستری در بیمارستان نیاز پیدا کند. به تمام زنانی که در فصل شیوع آنفلوآنزا باردار می‌شوند، یعنی از آذر تا اواخر اسفند، توصیه می‌شود که در برابر آنفلوآنزا واکسینه شوند. متاسفانه ویروس آنفلوآنزا در هر سال با سال بعد متفاوت است بنابراین هر سال باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کرد.

بیماری آنفلوآنزا در ابتدا ممکن است به صورت سرماخوردگی ساده خودش را نشان دهد. سردرد، سرفه خشک، گلودرد، آبریزش بینی، درد عضلات و تب. بنابراین با شروع این علایم به پزشکتان مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید هرگونه تب حتی در حد خفیف هم برای خانم باردار نگران‌کننده است.

مهم‌ترین عارضه سرماخوردگی، کم‌آب‌شدن بدن است که می‌تواند طی بارداری برای جنین تهدیدکننده باشد. وقتی در بارداری دچار سرماخوردگی شدید، از مایعات گرم و فراوان استفاده کنید. کم‌آب شدن بدن در بارداری می‌تواند باعث زایمان زودرس شود.

‌یادآوری: در تعدادی از تحقیقات، دیده شده که زنانی که در اواخر بارداری دچار آنفلوآنزا شده‌اند احتمال نقایص لوله عصبی در جنینشان افزایش یافته است. یکی از عوامل خطر اسکیزوفرنی در مراحل بعدی زندگی را هم تماس جنین با آنفلوآنزای A می‌دانند. بنابراین واکسن آنفلوآنزا را طی بارداری در ماه‌های سرد سال فراموش نکنید.

چند نکته است که می‌تواند در زمان شیوع سرماخوردگی یا آنفلوآنزا به خانم‌های باردار کمک کند:

– با افرادی که بیمارند تماس نزدیک نداشته باشید.

–  از مایعات فراوان استفاده کنید.

– پیاده‌روی منظم داشته باشید. اگر قبل از بارداری، پیاده‌روی نمی‌کردید خیلی خودتان را طی بارداری خسته نکنید.

– استراحت کافی را فراموش نکنید.

– مرتب دست‌هایتان را بشویید.

۴- افزایش وزن

در طول ماه‌های سرد شاید تمایل به غذاخوردن یا میان‌وعده‌ها در طول روز افزایش پیدا کند. بنابراین مراقب باشید که این میل به غذا خوردن با با خوردن غذاهای مفید، تامین کنید. چرا که بعضی میان‌وعده‌ها به خصوص غذاهای آماده که از بیرون تهیه می‌شوند بسیار پرکالری و کم خاصیت هستند و تنها منجر به افزایش وزن شما می‌شوند.

میوه‌های پاییزی، آش و سوپهای سبک خانگی، نانهای غنی شده همراه با گردو و پنیر و سبزیجات و حتی میوه‌های خشک فصلهای دیگر سال بسیار بهتر از مواد غذایی هستند که ممکن است در خیابان میل شما را به خوردن تحریک کنند.

اگر فکر می‌کنید که در میانه‌های روز ممکن است میل به خوردن غذا پیدا کنید، قبل از بیرون رفتن از خانه یک ساندویچ کوچک یا کمی میوه همراه خود ببرید تا مجبور نشوید از غذاهای بیرون یا حتی کیکها و بیسکویتهای موجود در فروشگاه‌ها استفاده کنید.

۵- لیز خوردن

در دوران بارداری تحت‌تاثیر هورمون‌های بارداری به طور طبیعی، مفاصل شل می‌شوند. به خاطر بزرگ‌شدن رحم و ایجاد تغییر در مرکز ثقل بدن، ممکن است مادر باردار روی پاها منحرف شود. این موضوع حرکت کردن را کمی با مشکل مواجه می‌کندو احتیاط زیادی می‌طلبد. به خصوص در روزهای بارانی یا برفی.

وقتی مجبورید در هوای بارانی یا برفی برای انجام کاری به بیرون از خانه بروید حتما لباس مناسب و گرم بپوشید. از کفش مناسب با پاشنه کوتاه استفاده کنید. این باعث می‌شود که خطر سرخوردن و افتادن روی زمین خیس یا یخ‌زده و آسیب دیدن لگن یا سر، کم شود. ضمن اینکه احتمال کمردرد را کم می‌کند.

در مورادی که ضربه به شکم خانم باردار وارد می‌شود، احتمال آسیب به جنین وجود دارد. ممکن است جفت از دیواره رحم جدا و خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به جنین مختل شود و جنین از دست برود. اگر ضربه‌ای به شکم وارد شد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا خطر آسیب به رحم و جنین ارزیابی شود.

ممکن است آسیب به رحم و جنین، حالت مخفی داشته باشد و هیچ‌گونه درد، حساسیت و خون‌ریزی به دنبال نداشته باشد. بنابراین مراجعه به پزشک متعاقب ضربه به شکم به دلیل افتادن از پله‌ها، سرخوردن روی زمین یا هر ضربه دیگری ضروری است.

۶- آب و هوای زیاد گرم

سرمای هوا در پاییز و زمستان ممکن است شما را در موقعیتی قرار دهد که خود را زیاد گرم کنید. مثلا دوش آب گرم بگیرید، حمام بخار گرم یا سونا بروید و خلاصه اینکه کلا کنار بخاری یا شوفاژ مقیم شوید. مراقب باشید که دمای هوایی که شما در آن قرار می‌گیرید باید متعادل باشد. آب و هوای زیاد گرم هم برای سلامت شما و جنینتان خوب نیست. بنابراین از ترس سرما خود را در دامان گرمای زیاد از حد نیاندازید.

این را بدانید که حمام و آب بسیار گرم می‌تواند باعث نقایص جنینی شود. استفاده از سونا ممنوع است و گرمای زیاد به خصوص در سه ماهه اول بارداری می‌تواند باعث سقط جنین شود.

چند توصیه پاییزی:

– از مرطوب‌کننده‌ها و کرم‌های آب‌رسان برای جلوگیری از خشکی پوست و خارش استفاده کنید.

– مایعات زیاد مانند آب، شیر، ۴-۳ لیوان در روز و آبمیوه‌های طبیعی بنوشید.

– پیاده‌روی کنید و خودتان را در طول روز در معرض نور آفتاب قرار دهید.

– حتی در روزهای بارانی و برفی که آفتاب مستقیم نمی‌تابد، استفاده از  کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

– پوشش مناسب گرم داشته باشید. کفش‌های راحت با پاشنه کوتاه بپوشید. در انتخاب کفش دقت کنید. کفشهای طبی گزینه خوبی هستند. در این دوران زیاد نسبت به زیبایی کفش اصرار نداشته باشید. به سلامتتان فکر کنید.

– از تماس با افراد بیمار (سرماخوردگی، آبله مرغان، سرخجه و…) خودداری کنید. دست‌هایتان را مرتب بشویید.

– از سرما و گرمای شدید دوری کنید. همانقدر که سرما می‌تواند برایتان مفید باشد گرما هم عوارضی را به دنبال دارد.

منبع:دکتر طاهره فروغی‌فر، متخصص زنان و زایمان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *