چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / بانوان / ۸ اشتباه تنبیهی که والدین مرتکب می‌شوند

۸ اشتباه تنبیهی که والدین مرتکب می‌شوند

نی نی بان، گروه ترجمه: خیلی اوقات به فرزندتان اولتیماتوم می دهید و می گویید: «یا لباس می پوشی یا خونه می مونیم! باشه، پس خونه می مونیم» او هم طبیعتا می گوید: «باشه، خونه میمونیم». بعضی وقتها باید ثابت کنید که شما پدر و مادر او هستید و اجازه ندهید که اشتباهات در تنبیه کردن بچه ها به ضررتان تمام شود. این چند مورد اشتباه را هرگز مرتکب نشوید.
8 اشتباه تنبیهی که والدین مرتکب می‌شوند (1)
دروغ گفتن
مادری می گفت که دختر دو ساله اش از اینکه هر دوشنبه پیش پرستار می رود، گله و شکایت می کند. یک بار که نمی خواست از ماشین مادرش پیاده شود، مادر با نشان دادن ساختمان کنار خانه پرستار به او گفت که آنجا مهد کودکی است که مدیرش یک مرد بداخلاق بوده و او را ترسناند. دختر او می دانست که دو راه بیشتر ندارد. یا پیش پرستار برود یا مهدکودک را انتخاب کند. او با سرعت سمت خانه پرستار دوید. حالا دختر این خانم از هر مهد کودکی می ترسد و مادرش گفته به دردسر بزرگی افتاده و اگر بخواهد روزی او را در مهد کودک بگذارد، با مشکل روبرو می شود.
کوتاه آمدن
من و دخترم چندی پیش به منزل یکی از دوستانم رفته بودیم تا بچه ام با دختر آنها بازی کند. هربار که دختر من عروسکی برمی داشت، بچه دوستم آن را از او می گرفت. مادرش هم هربار می گفت:” عروسک را برگردان یا آن را از تو می گیرم” و سپس به حرفش با من ادامه می داد. مسلما هربار که دختر من سراغ عروسک دیگری می رفت، بچه او هم همان عروسک را می خواست. شیوه درست تنبیه اینگونه است: به بچه خود هشدار بدهید و اگر دوباره آن کار را تکرار کرد، به او برای آخرین بار مهلت دهید. اگر همچنان ادامه داد، جمعی که درآن حضور دارید را ترک کنید. دفعه بعد فرزندتان به یاد می آورد که درصورت تکرار آن رفتار، باید زود به خانه برگردد.
ضد همسرتان عمل کردن
گاهی اوقات پدرها و مادرها رفتار دوگانه ای در قبال بچه ها دارند. این درحالی است که نشان دان اتحاد والدین نه تنها به بچه شما کمک می کند تا رفتار بهتری داشته باشد، بلکه موجب می شود که شما مقابل بچه تان احساس بد بودن نکنید. اگر شما یا شوهرتان ترجیح می دهد، تنبیه متفاوتی برای او درنظر گیرد، تا زمانی که آن تدبیر موثر باشد، مشکلی نیست. وقتی بچه شما خانه نیست، با همسرتان در مورد شیوه های تربیتی او مشورت کنید و فهرستی از قوانین خود را روی آن بنویسید.
رشوه دادن بیش از حد
گاهی اوقات مادرها و پدرها برای اینکه بچه خود را تشویق به غذا خوردن بکنند، به او شکلاتی یا چیزی می دهند تا به غذا خوردن تشویق شود. اما دراین صورت بچه شما هربار موقع غذا انتظار شکلات یا آب نبات دارد. همه پدر و مادرها به این رشوه دادن ها برای سهولت کار خود نیاز دارند. اما کارشناسان می گویند که تشویق به رفتار خوب شیوه بهتری است. بنابراین به جای اینکه بگویید:” اگر امروز خونه مادربزرگ بچه خوبی باشی، برایت عروسک می خرم” این جمله را بگویید:” از اینکه خانه مادربزرگ خیلی مودب نشستی به تو افتخار می کنم.” ضمن اینکه قدرت ابراز نارضایتی و ناراحتی خودتان را هم نباید دست کم بگیرید. ” خیلی ناراحتم هدیه ای که بابا به من داده بود را شکستی” این جمله بچه را نسبت به کاری که انجام داده متاثر می کند. شاید فکر کنید با گفتن این حرف بدترین مادر دنیا هستید، ولی با این کار شما به بچه خود کمک می کنید تا روی وجدانش کار کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *